Książki dla najmłodszych pod choinkę
2018-12-17, 11:12 | aktualizacja 2018-12-20, 14:12
Polska ilustracja to od co najmniej pół wieku absolutna światowa czołówka, a w tej czołówce numerem 1 jest dziś wydawnictwo Dwie Siostry.
Posłuchaj
To właśnie w tej oficyny pochodzi książka "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego, duetu który wcześniej odniósł światowy sukces "Pszczołami". To książka bardzo mądra i zjawiskowo narysowana w stylu, który mnie kojarzy się z filmową wersją "Władcy pierścieni". Jak pewnie państwo pamiętacie było tam plemię starożytnych drzew – Entów. Autorzy opowiadają o różnych gatunkach drzew, o ekologicznym znaczeniu tych roślin, znajdziemy tu różne zaskakujące informacje o drzewach największych, najgrubszych i najstarszych. Ale mówią też o kontekście kulturowym. Drzewa jako tworzywo, temat literacki czy obiekty kultu religijnego. Myślę, że tę książkę można spokojnie dawać w prezencie dzieciom od 5-6 roku życia. Druga książka ilustrowana to "Nić Ariadny" Jana Bajtlika, którą dosłownie kilka dni temu wyróżniono w konkursie IBBY dla najlepszych książek dziecięcych. Tę pozycję za bardzo przydatną pomoc naukową uznały znajome piątoklasistki, bo to taki obrazkowy wykład na temat mitologii greckiej. W bardzo atrakcyjnej formie labiryntu. Czytelnik musi szukać właściwej drogi i poznawać odpowiedzi na kolejne pytania dotyczące greckich bogów, teatru antycznego, wędrówki Odyseusza, wojny trojańskiej czy Minotaura.
A ponieważ dobrej polskiej klasyki nigdy dość chciałem państwu polecić piękne wznowienie kultowej serii "Poczytaj mi mamo", z której mnie osobiście czytano wiersze w dzieciństwie. W tym roku wznowiono księgę piątą, gdzie znajdziemy m.in. "Pana Maluśkiewicza" Juliana Tuwima, a także teksty Małgorzaty Musierowicz czy Adama Bahdaja. I wznowienie numeru 2 "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy z serii z niezapominajką. To bardzo ważna informacja, bo tylko w tej edycji znajdziemy ilustracje Doroty Prończuk. Ja kiedy wspominam książki z dzieciństwa mam przed oczami rysunki Jana Marcina Szancera z baśni Andersena czy wierszy Brzechwy. Wydaje mi się, że Dorota Prończuk jest godną następczynią tego właśnie artysty, swoimi rysunkami tworzy podobny baśniowy klimat.
I na koniec pozycja zagraniczna. "Sztuczna broda świętego Mikołaja" Terry’ego Pratchetta. Bardzo zabawne opowiadania bożonarodzeniowe dla dzieci w wieku od lat 5 do 50-ciu. W tytułowym opowiadaniu święty Mikołaj zatrudnia się w pewnym supermarkecie, ale okazuje się, że jego podejście nie bardzo pasuje do komercyjnego wymiaru świąt, który chyba wszystkich nas równie mocno irytuje.
***
Tytuł audycji: Książki pod choinkę
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 17.12.2018
Godzina emisji: 10.30
mc