Historia głębokiej konspiracji stanu wojennego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia głębokiej konspiracji stanu wojennego
Plenerowa wystawa "Przyjaciele Solidarności", otwarta 13 bm. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w PolsceFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

13 grudnia 1981 roku setki działaczy NSZZ Solidarność i opozycji, dla uniknięcia aresztowania lub internowania, zeszło do podziemia. 

Posłuchaj

Losy opozycjonistów w stanie wojennym (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wyglądały realia ukrywania się w domach osób niosących pomoc poszukiwanym? Jak ukrywający kontaktowali się ze strukturami podziemia? Jak dochodziło do wpadek i aresztowań? O tym wszystkim Piotr Semka rozmawiał ze świadkami tamtych lat. 


Stan wojenny IPN 1200.jpg
Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia 

– Strajk w Porcie Gdańskim nie kończył się tak, jak ktoś sobie może wyobrażać. Nas najechała Marynarka Wojenna. Było to 19 grudnia. Od 13 robiliśmy strajk obronny, m. in. z butelkami z benzyną. To był napad. Wywieziono mnie wtedy w kominie holownika na Westerplatte i stamtąd dopiero motorówką do Nowego Portu – wspomina Andrzej Michałowski. – ZOMO chciało nas wszystkich wyłapać. Około 1.00 w nocy zacząłem się wykradać do Wrzeszcza. Pierwszy nocleg miałem u kolegi Stefana Madeja. Był to mój bardzo znany przyjaciel, więc mogłem tam zostać tylko na jedną noc. Potem musiałem szukać kolejnych miejsc – dodaje. 

>>> Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Jak ukrywano poszukiwanych opozycjonistów? Jak wyglądała ich praca w okresie stanu wojennego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Maciej Łopiński (autor książki "Konspira"), Czesław Bielecki (były opozycjonista), Tomasz Truskawa i Andrzej Michałowski (działacze struktur podziemnych "Solidarności")
Data emisji: 13.12.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Polecane