Biblia – tryptyk w Nowym Teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblia – tryptyk w Nowym Teatrze
Michał Zadara i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Michał Zadara, reżyser słynący z nowych odczytań starych dzieł, rozpoczął na początku ubiegłego sezonu teatralną lekturę Biblii i rozpoczął od początku, czyli od Księgi Genesis (Pięcioksiąg Mojżesza).

Posłuchaj

Biblia na nowo w Nowym Teatrze (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Swoje przedsięwzięcie realizował wraz z Centralą w trzech spektaklach: Rozdział: 1-11; Rozdział: 12-25 oraz Rozdział: 37-50. Zaprosił aktorów, ale także reprezentantów różnych religii i – co stanowi o szczególnym charakterze tego pomysłu – dzieci. Spektakle te nie przypominają typowego przedstawienia teatralnego, choć tworzą je obok reżysera scenograf (Robert Rumas), kompozytor (Jan Duszyński) oraz mają dramaturgię.

15 grudnia odbędzie się premiera całości, czyli zostanie pokazany w wielogodzinnym przedstawieniu Tryptyk. Przedsięwzięcie Michała Zadary powstało z myślą o wierzących i o niewierzących, adresowane jest do… wszystkich, ma więc charakter "familijny" i stanowi część repertuaru Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie. Michał Zadara o kolejnych częściach czytanej na nowo Biblii mówił w MBK w poprzednim sezonie. Teraz rozmawiamy o całości tego niezwykłego opowiadania o wydarzeniach opisanych w Pierwszej Księdze Biblii. 

Michał Zadara, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Michał Zadara, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Okładka książki "Teatr", mat. prasowe Okładka książki "Teatr", mat. prasowe

Podobny w pewnym sensie charakter ma książka, która właśnie ukazała się w małym, prywatnym wydawnictwie toruńskim, czyli leksykon "Teatr" portugalskich autorów – Ricardo Henriquesa i Andre Letrii. Książka bardzo atrakcyjnie wydana, bogato ilustrowana, zawiera hasła od A ("Absurd") do Ż ("Żongler") i – znów – nie jest typowym leksykonem, naukowo interpretującym hasła, gdyż adresowana jest do młodszych bywalców teatru, ale też i do dorosłych widzów, którzy mają szansę na nowo spojrzeć na świat teatru, z dystansem i nie bez przyjemności. Hasła spodziewane, jak "Inspicjent", "Scena" czy "Dramaturgia", pojawiają się obok zaskakujących, jak "Tyłek". Obok nazwisk światowego teatru, jak Ibsen, znajdziemy tam słynnych polskich twórców, jak Grotowski. Książka jest leksykonem, ale stanowi zarazem "Zadaniariusz", co to znaczy, wyjaśni m.in. nasz drugi gość czyli wydawca – Tomasz Klejna.  


Tomasz Klejna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Tomasz Klejna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

writv.us.edu.pl writv.us.edu.pl

W części trzeciej wydania, także nietypowo patrzymy na teatr, bo… nie rozmawiając o nim, ale dzięki niemu pojawia się on. Przed dwoma tygodniami zakończył się Festiwal Sztuki Reżyserskiej w Katowicach i nie byłoby nic dziwnego w powrocie do tematu, gdyby nie fakt, że w naszym studiu festiwalowym spotkaliśmy się z juror konkursu – Ewą Braun oraz z dyrektorem Festiwalu – Ingmarem Villqistem, po to, by porozmawiać o… miejscu zdarzenia, to znaczy o Katowicach.

Nagraną w przedostatnim dniu festiwalu rozmowę prezentujemy, kiedy w dawnej stolicy przemysłu węglowego odbywa się szczyt klimatyczny. Miasto na dwa tygodnie znalazło się w centrum światowej uwagi, ale też przestało normalnie funkcjonować. A jakie jest ono? Jak zmieniło się w ostatnich latach i jak zmienia się? Jak wygląda? O tym właśnie rozmawialiśmy podczas trwania festiwalu. Nasi goście patrzą w szczególny sposób: Ewa Braun jest legendą scenografii, laureatką Oscara, Ingmar Villqist – historykiem sztuki. 

writv.us.edu.pl writv.us.edu.pl

Warszawa – świat – Katowice – na naszej trasie w tym wydaniu MBK.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego wydania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.12.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane