Reklama

reklama

Jak bardzo niemiecka była NRD?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak bardzo niemiecka była NRD?
Godło Niemieckiej Republiki DemokratycznejFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock.com

Deutsche Demokratische Republik, DDR, Niemcy Wschodnie, NRD, Ossi – wszystko to określenia oficjalne i potoczne, jakie stosowano wobec wschodniej części Niemiec i jej mieszkańców.

Posłuchaj

Jak wyglądały od wewnątrz Niemcy Wschodnie? (Trójka Na Poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

NRD powstała w wyniku podziału kraju w ramach ustalania powojennego porządku przez mocarstwa alianckie. Złożona z pięciu landów i wschodniej części Berlina, została utworzona oficjalnie 7 października 1949 roku na terenie strefy okupowanej od 1945 roku przez ZSRR. Państwem rządziła Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec. Jej nadzorcą, strażnikiem, ale i zbrojnym ramieniem była stacjonująca tam armia radziecka, która kontrolowała również policję polityczną, czyli słynną Stasi.

W NRD przyjęto założenia gospodarcze znane z innych krajów bloku sowieckiego – kolektywizację rolnictwa, industrializację i centralne zarządzanie gospodarką. Nie uniknięto przez to kryzysów. Pierwszy z nich, związany z podwyżkami cen żywności, miał miejsce w 1953 roku, doprowadził do robotniczego powstania. Symbolem podziału Niemiec stał się zaś wzniesiony w 1961 roku Mur Berliński. Miał on uniemożliwiać próby ucieczek na Zachód.

Zjednoczenie Niemiec w 1990 roku do dziś jest przedmiotem dyskusji na ile udało się spoić obie części kraju. Pozostały różnice w poziomie życia, mentalności, a nawet gęstości zaludnienia. Inaczej sprawa wygląda w samym Berlinie, który czerpie ze swojego podwójnego dziedzictwa. Ze wschodnich Niemiec wywodzi się również jedna z najbardziej wpływowych osób na świecie – kanclerz Angela Merkel.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: Janusz Reiter (dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, były ambasador RP w Niemczech i USA), dr Filip Gańczak (dziennikarz, pracownik warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 28.11.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Polecane