"Boska" i premiery końca roku
2018-11-29, 10:11 | aktualizacja 2018-11-30, 12:11
11. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia rozpoczyna się w Krakowie 8 grudnia. W tym mniej więcej czasie – czyli przez najbliższe dwa tygodnie, najsłynniejsi polscy reżyserzy dadzą premiery w różnych polskich teatrach.
Posłuchaj
Nie mogło być inaczej: to wydanie TPK było "do bólu" teatralne!
Wątek "Boski" przewijał się więc pomiędzy krótkimi prezentacjami wspomnianych premier. "Głosem" Festiwalu zgodziło się zostać dwóch jego selekcjonerów – krytycy Tomasz Domagała i Jacek Wakar. Przypomnimy, że program "Boskiej Komedii" tworzą "dantejskie": Inferno, Purgatorio i Paradiso. Co oznacza znalezienie się w danej części teatralnych "zaświatów"? A hasło tegorocznego święta teatru w Krakowie głosi… "Dziwny jest ten świat". Tych kilku zdań pokazuje, ileż, przy okazji skojarzeń, gry słów i metafor. O Sztuce wszak rozmawialiśmy.
Zaprosiliśmy także do TPK Piotra Gruszczyńskiego – dramaturga Nowego Teatru w Warszawie, ale też dramaturga jednej z premier końca tego roku czyli "Króla Rogera" Szymanowskiego/ Iwaszkiewicza w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Operze Narodowej w Warszawie. Nowy Teatr będzie z kolei także gościł na "Boskiej Komedii", pokazując najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego, pod tytułem "Wyjeżdżamy" (sztuka Hanocha Levina).
Inne premiery, które wspominaliśmy, to: "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo – Wschodniej" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w Narodowym Starym Teatrze (premiera – dziś! – 30 listopada), "Cząstki kobiety" w TR Warszawa – spektakl co prawda węgierskiego reżysera – Kornela Mundruczo - ale oczywiście nie mogliśmy go pominąć. TR Warszawa będzie również na "Boskiej Komedii". Paweł Miśkiewicz pokaże w Teatrze Narodowym "Burzę" (wg?) Szekspira (zawita z innym swoim przedstawieniem na Festiwalu) a Maja Kleczewska – w Teatrze Powszechnym w Warszawie pracuje nad "Bachantkami" (na "Boskiej" zaprezentuje "Pod presją"). Grzegorz Bral pokazał już premierę "Anty-gone" – koprodukcję Teatru Pieśni Kozła i… Teatru Polskiego we Wrocławiu. Skoro wspominaliśmy Teatr Polski, to wypadało zatelefonować do jego ex kierownika literackiego – Piotra Rudzkiego, gdyż w Teatrze Polskim należy spodziewać się poważnych zmian.
I taki to koniec roku 2018 zapowiada się w polskim teatrze, a, jak zakończy się już, porozmawiamy o nim w kolejnym wydaniu TPK – 27/28 grudnia, próbując tradycyjnie podsumować go i mając za sobą prawdziwe lato stulecia.
Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.11.2018
Godzina emisji: 0.06