50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
50-lecie "Oazy wolności" w Białymstoku
Panorama BiałegostokuFoto: A. Aleksandravicius/Shutterstock.com

Środowisko naukowe-historyczne w Białymstoku obchodziło ostatnio jubileusz 50 lat istnienia.

Posłuchaj

50-lecie ośrodka nauk humanistycznych w Białymstoku (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Początki kształtowania się środowiska naukowego-humanistycznego w Białymstoku zaczynają się w burzliwym 1968 roku od utworzenia filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Do powstania tego ośrodka doprowadził splot okoliczności. Z jednej strony represje polityczne i czystki na UW, w wyniku których niepokorni uczeni i ci o "niewłaściwym" pochodzeniu, mieli się znaleźć w niełasce władz. Z drugiej, to ambicje lokalnych działaczy Partii, którym zależało na utworzeniu w Białymstoku ośrodka nauk humanistycznych. Powstała w ten sposób filia UW cieszyła się pewną niezależnością wobec tamtejszych władz partyjnych. Z powodu braków kadrowych na miejscu, początkowo zapraszano na wykłady profesorów z Instytutu Historii z Warszawy, m. in. Aleksandra Gieysztora i Stanisława Herbsta.

W roku 1969, pracę w filii rozpoczął prof. Andrzej Wyrobisz, kierując zakładem historii, tworząc podstawy organizacyjne. Prof. Wyrobisz jadąc pod koniec lat 60. do Białegostoku dostał przykaz od swojego mentora, prof. Tadeusza Manteuffela: "masz tu stworzyć azyl dla ludzi wyrzucanych z Warszawy".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jan Kofman (historyk, politolog, publicysta, wydawca, profesor nauk humanistycznych.), prof. Cezary Kuklo (historyk, demograf, profesor zwyczajny w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku), Andrzej Lechowski (historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku)
Data emisji: 31.10.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml

Polecane