Bardzo kulturalne "Dożynki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bardzo kulturalne "Dożynki"
"Śluby Panieńskie" w Teatrze im. Solskiego w TarnowieFoto: mat.prasowe

Za tydzień na naszej półkuli będzie jesień, czas zebrać więc plony tego lata. Sporo wędrowaliśmy i z każdej wyprawy przywoziliśmy dźwiękowe obrazki. W tym wydaniu MBK przeglądamy je, co nie znaczy, że będą one opowiadały o tym, co za nami, w każdym razie, nie tylko o tym.

Posłuchaj

Bardzo kulturalne "Dożynki" (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

I tak,  podczas II etapu Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej (nasz patronat) – a II etap – przed nami jeszcze – spotkaliśmy się z dyrektorem Teatru im. Solskiego w Tarnowie – Marcinem Hycnarem. Z satysfakcją obserwujemy jego drogę artystyczną, a jest on laureatem Talentów Trójki w kategorii Teatr 2011. Były aktor Teatru Narodowego ukończył reżyserię i drugi sezon kieruje Teatrem w Tarnowie, skąd pochodzi, reżyseruje i od czasu do czasu nadal występuje, a to jeszcze w Teatrze Narodowym, a to w Teatrze Polskiego Radia. Na 18. Festiwalu Dwa Teatry został nagrodzony za rolę Piotrusia Pana w słuchowisku dla dzieci w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Wystąpił także w otwierającym sezon wakacyjny na Scenie Teatralnej Trójki Teatrzyku Zielone Oko. Słuchowisko powstało – przypominamy – na Festiwalu Dwa Teatry w obecności publiczności. Marcin Hycnar zagrał w nim brawurowo rolę szalonego psychoterapeuty. W tym wydaniu Magazynu posłuchamy, jak zaplanował sezon 2018/2019 w tarnowskim Teatrze. Sezon ten rozpoczyna Festiwal Komedii Talia i będzie on poświęcony polskiej dawnej oraz współczesnej dramaturgii. 


Plakat wystawy "Żywioły i Maski" Plakat wystawy "Żywioły i Maski"

Spotkaliśmy się również podczas tego lata z kolekcjonerem sztuki z Wrocławia – panem Jackiem Łozowskim. To obrazy oraz rzeźby z jego oraz Grażyny Łozowskiej kolekcji prezentowane są w Państwowej Galerii Sztuki w  Sopocie. Prace świetnych artystów polskich ułożone przez kuratora wystawy – Bogusława Deptułę – pod hasłem "Żywioły i Maski" były "przebojem" lata 2018 w PGS i można je nadal podziwiać do 7 października. W tym wydaniu MBK przedstawiamy rozmowę z kolekcjonerem. U schyłku lata w Galerii pojawiają się nowi zwiedzający i ich może zainteresować nasza rozmowa, także tych, którzy wystawę widzieli i teraz będą mili szansę więcej na jej temat dowiedzieć się.  Nasza rozmowa dotyczyła nie tylko samych obrazów z kolekcji państwa Łozowskich. Czego jeszcze, tego dowiemy się, słuchając letniego wciąż wydania Magazynu.

Podczas wypraw wakacyjnych przygotowywaliśmy się też do nietypowej premiery w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Sezon w trójmiejskich teatrach otwierają trzy premiery, przygotowane przez nie-trójmiejskich reżyserów. Pierwszym był Jan Klata, który w Teatrze Wybrzeże wyreżyserował "Trojanki" Eurypidesa, o czym opowiadaliśmy, tuż po premierze, w poprzednim wydaniu MBK. Drugą premierę dał Michał Zadara w Teatrze Muzycznym (wczoraj – 15 września). To "Krakowiaki i Górale". Trzecia - właśnie – w tę niedzielę w Teatrze Miniatura - i jest nietypowa pod wieloma względami. Jacek Głomb – dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy - pracował latem nad adaptacją powieści – hybrydy prof. Jerzego Limona pod tytułem "Wieloryb". To pierwszy, na pewno od lat, spektakl dla dorosłych w tym teatrze. My posłuchamy autora adaptacji, częstego naszego gościa – Romualda Wiczy-Pokojskiego. 


Plakat spektaklu "Wieloryb" Plakat spektaklu "Wieloryb"

Przed obejrzeniem tego przedstawienia niewiele więcej możemy napisać, wiedząc jeszcze tylko, że powstał spektakl jedynie na podstawie trzeciej części powieści i, że reżyser zaplanował wyjście poza tradycyjną scenę Miniatury.

Do usłyszenia więc u schyłku tego lata!

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

PS

A już 17 września, rozpoczyna się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zatem z naszą kulturą wciąż mamy szansę spotykać się nad morzem!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.09.2018
Godzina emisji: 21.08

Polecane