Znamy finalistów Talentów Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znamy finalistów Talentów Trójki
Stoją: Romuald Wicza-Pokojski i Marek Kochan, siedzą: Jaśmina Polak, Bartosz Bielenia, Baszka Marcinik, Mariusz Cieślik Foto: Renata Szewczak/PR

Trzy zespoły jurorów konkursu Talenty Trójki 2018 zakończyły już obrady, znamy już więc dziewięcioro finalistów w kategoriach: Sztuki Wizualne, Film i Teatr.

Posłuchaj

Znamy finalistów Talentów Trójki (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W MBK przedstawiamy trójkę nominowanych do nagrody w kategorii Teatr. W środę 29 sierpnia w studiu Trójki spotkali się jurorzy: Jaśmina Polak – aktorka Nowego Teatru w Warszawie, ubiegłoroczna laureatka, Romuald Wicza-Pokojski – dramaturg, reżyser, dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Opery Bałtyckiej, Marek Kochan – dramatopisarz, prozaik, wykładowca Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, Bartosz Bielenia – aktor Nowego Teatru w Warszawie, finalista z roku 2015, oraz reprezentacja Programu Trzeciego: Mariusz Cieślik, wicedyrektor, członek kapituły, i pisząca te słowa. Zanim rozpoczęliśmy obrady, prowadzące do wyboru finalistów, przyjrzeliśmy się nadesłanym zgłoszeniom, próbując wyciągnąć na ich podstawie wnioski. W jawnym głosowaniu wybraliśmy przewodniczącego naszego jury został nim gość z Gdańska oraz sekretarz jury – Jaśminę Polak. Same obrady były naturalnie tajne. Po nich odbyła się trzecia część spotkania. W tym wydaniu MBK ujawniliśmy nazwiska teatralnych finalistów. Przypomnijmy: gala TT odbędzie się 10 września, na niej ogłosimy nazwiska trójki laureatów, wręczony zostanie również Diament Trójki dla Talentu Talentów i wysłuchamy także mini-koncertu.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

W przerwie retransmisji spotkania z jury TT w kategorii Teatr, posłuchaliśmy profesora Jerzego Limona, z którym przed tygodniem zamknęliśmy "Lato z Szekspirem" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W finale tego "Lata" nastąpiło pożegnanie z tytułem czyli z "Zakochanym Szekspirem" m.in. według Toma Stopparda. Akcent gdański musi pojawić się, co prawda już we wrześniu, a tradycyjnie sierpień jest "miesiącem Gdańska" w MBK. Pamiętamy wszak, że minęła 38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Odwiedziliśmy także rytualnie Stocznię Gdańską, gdzie również przed tygodniem zakończył się festiwal Solidarity of Arts. Mamy w planach kolejną wizytę w Gdańsku, gdzie w Teatrze Wybrzeże 8 września "Trojanki" w reżyserii Jana Klaty otworzą festiwal Wybrzeże Sztuki.

Nie tak łatwo nam rozstać się z wakacjami (istnieją jeszcze wszak pilni studenci, którzy nie zdają egzaminów poprawkowych), zatem w najbliższych wydaniach będziemy przedstawiali różne obrazki z wakacji. W tym wydaniu: Piotr Kruszczyński – dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu – na tle morza, opwiadał w skrócie o nowym sezonie w jego teatrze. Od lat zresztą Piotrowi Kruszczyńskiemu przypada w udziale generalne otwieranie sezonu teatralnego. Czyni to atrakcyjnie. A my lubimy sprawdzone rozwiązania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 2.09.2018
Godzina emisji: 21.09

Polecane