Pianista, kompozytor, polityk, czyli Ignacy Jan Paderewski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pianista, kompozytor, polityk, czyli Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

W jego życiu muzyka była obecna od zawsze, choć początkowo nie był to fortepian. To właśnie dzięki jego sławie jako muzyka, rozpoznawano go na ulicach całego świata i to dzięki niej Polska mogła liczyć na wsparcie Thomasa W. Wilsona.

Posłuchaj

Historia życia Jana Paderewskiego (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

NIEPODLEGŁA1200.jpg
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia

Efektem znajomości Paderewskiego z prezydentem USA był słynny 13. punkt jego orędzia, w którym Wilson opowiadał się za powstaniem niepodległej Polski z dostępem do morza.

Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Wychowywał go ojciec – powstaniec styczniowy. Spory wpływ na młodego Ignacego miał też jego nauczyciel, uczestnik powstania listopadowego, Michał Babiński. Talenty muzyczne Paderewski przejawiał od dziecka. Jego pasja zawiodła go do Warszawskiego Instytutu Muzycznego. Ciągłe samodoskonalenie, nieosiadanie na laurach, sprawiły, że nie zadowolił się on pozycją nauczyciela fortepianu. Na jego drodze znalazły się najpierw Berlin, później Wiedeń, następnie Paryż, Londyn, Nowy Jork.

Jak wybitny pianista stał się premierem i szefem dyplomacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Karol Radziwonowicz (pianista, Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie), prof. Jarosław Rabiński (historyk, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki, związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, badacz dziejów najnowszych)
Data emisji: 22.08.2018
Godzina emisji:
 22.05

ml/gs

 

Polecane