Kolonie francuskie 49

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolonie francuskie 49

Joane Hétu jest obecna na kanadyjskiej scenie muzycznej już od 30 lat: saksofonistka, piosenkarka, improwizatorka, kompozytorka i … manager w wytwórni fonograficznej. Jedna z przedstawicielek montrealskiej awangardy.

Urodziła się i dorastała w Montrealu. W wieku 19 lat zaczęła grać na saksofonie altowym. W tym czasie związała się, na krótko, z pianistą Pierrem St-Jak, dzięki któremu poznała środowisko montrealskich eksperymentujących artystów. Wtedy też, z Diane Labrosse i Danielle Palardy Roger, założyła feministyczną grupę avant-rockową Wondeur Brass.  Dopiero na próbach poznawała podstawy harmonii i uczyła się grać. Koncertowały w Ameryce i Europie. Nagrały też dwie, bardzo dobrze przyjęte płyty („Ravir”, „Simoneda Reine des esclaves”).

W połowie lat 80. zaczęły współpracować z kolektywem artystycznym Ambiances Magnétiques. Kilka lat później - chcąc zjednoczyć pod jednym szyldem rozproszone montrealskie niezależne projekty muzyczne - Joane Hétu założyła wytwórnię i firmę dystrybucyjną w jednym - DAME (Distribution Ambiances Magnétiques Etcetera). Jej zaangażowanie przekonało władze do wspierania finansowego niezależnych produkcji i katalog Ambiances Magnétiques stopniowo się rozszerzał.

Na początku lat 90. Hétu założyła kolejną grupę Castor et Compagnie, dla której pisała pokręcone, naładowane erotyzmem piosenki. Występowała także z artystami skupionymi w Ambiances Magnétiques.

Jej styl cały czas ewoluował - w końcu zostawiła za sobą estetykę rockową i zwróciła się ku muzyce improwizowanej. Powstał wtedy projekt Nous Perçons les Oreilles (z mężem Jeanem Derome) i albumy solowe – „Seule dans les Chants” i tryptyk „Musique d'Hiver”. 

W jej twórczości przenikają się różne gałęzie sztuki - już pierwsze koncerty Wondeur Brass miały w sobie coś ze spektakli teatralnych. Potem Hétu uczestniczyła w wielu projektach łączących muzykę z tańcem czy filmem. Jej ostatnie duże przedsięwzięcie tego typu to „Filature”, spektakl w którym przenikają się muzyka, taniec i video art.

Joane Hétu & Castor et compagnie – Pourquoi s'affoler

Joane Hétu & Castor et compagnie – Chanson de l'oreiller

Joane Hétu & Castor et compagnie – Fleurs éclatantes

Joane Hétu – Musique d'hiver (cz. IV, Perdu l'nord)

Les Poules: Joane Hétu, Diane Labrosse, Danielle Palardy Roger – Où l'est l'est?

Polecane