Opowieści z przeszłości. Jak budować archiwa społeczne?
2018-07-24, 22:07 | aktualizacja 2018-07-25, 16:07
Na warszawskiej Pradze od kliku lat wolontariusze Fundacji Animacja zbierają opowieści najstarszych mieszkańców. Barwna, pełna dźwięków i zapachów, starych nazw ulic, sąsiedzkich anegdot i rodzinnych wspomnień opowieść, przekładana jest na język komiksu. Jednak składa się także na stale rozbudowywane archiwum społeczne.
Posłuchaj
Do zbudowania archiwum społecznego czasem wystarczy pasja, a zwykłe ludzkie opowiadania, mogą stać się zbiorem niesamowitych historii. Słuchajmy i rozglądajmy się – każdy ma do opowiedzenia jakąś historię.
– Chyba nawet najstarsi górale nie pamiętają, jak to wszystko się zaczęło. Fundacja Animacja działa od 2005 roku, a my od 2010 realizujemy projekt na terenie warszawskiej Pragi – mówi o początkach projektu Praga Gada jej kurator Przemysław Olszewski.
– Jako dziecko wychowałem się razem z prababcią, która urodziła się pod koniec XIX wieku. Opowiadała mi wiele historii z przeszłości. Dopiero gdy zmarła, uświadomiłem sobie, że nie zarejestrowałem ani minuty tych opowieści. Wiele lat później, podczas studiów, miałem możliwość przeprowadzania wywiadów z mieszkańcami warszawskiej Pragi i utonąłem w tym temacie. Wtedy wraz z fundacją postanowiliśmy drążyć ten temat – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której przedstawiliśmy także dźwiękowe archiwum warszawskiej Pragi – historie z przeszłości opowiedzieli Mieczysław Gajda i Sławomir Popowski.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Przemysław Olszewski (Fundacja Animacja, kurator projektu Praga Gada), Artur Jóźwik (dyrektor Ośrodka KARTA)
Data emisji: 24.07.2018
Godzina emisji: 21.07
kw/mk