Środek Pacyfiku. Historia Jana Kubarego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Środek Pacyfiku. Historia Jana Kubarego
Wyspy PohnpeiFoto: Shutterstock.com/Iurii Kazakov

Z wyspy Pohnpei wszędzie jest daleko. Na tym należącym do Mikronezji skrawku ziemi, gdzieś na środku Pacyfiku, 120 lat temu żył i pracował polski uczony, Jan Kubary. Jego śladami ruszyła Katarzyna Piec.

Posłuchaj

Polak pośrodku Pacyfiku (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Hawaje_Bebenek_31_preview 1200 2.jpg
Czy Hawaje to raj na ziemi?

– To postać mało znana. Niewiele osób słyszało o Janie Kubarym. Jedynie ci, którzy byli zainteresowani Oceanią, to trafili na jego prace badawcze – podkreśla Katarzyna Piec. – Miejscowi ludzie pytali mnie dlaczego ja tu przyjechałam. Odpowiadałam im, że jestem tu z powodu Jana Kubarego. Niektórzy wiedzieli o kogo chodzi, ale pojawiali się tacy, którzy nie słyszeli tego nazwiska. Dopiero kiedy mówiłam, że jego pomnik znajduje się obok szkoły, to jednak każdy coś już wiedział na temat naszego rodaka – dodaje. 

Jak zakończył swój żywot Jan Kubary? Dlaczego pojawił się jego pomnik na wyspie Pohnpei? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Rowerzysta i niespieszny maszer, Mateusz Waligóra, za kilkanaście dni rozpoczyna nowe przedsięwzięcie. Chce pieszo, samotnie przejść pustynię Gobi. Trasa zaplanowana jest na dwa miesiące, a sukces nie jest pewny.
  • Uważność w patrzeniu na przyrodę i przebywanie w jej towarzystwie - o tym traktuje zbiór rozmów, które przeprowadził Piotr Brysacz. Znaleźć je można w książce zatytułowanej "Czyżyk na drogę".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Katarzyna Piec (podróżniczka), Mateusz Waligóra (podróżnik), Piotr Brysacz (podróżnik, dziennikarz)
Data emisji: 15.07.2018
Godzina emisji: 8.06

kw

Polecane