Z festiwalu na festiwal

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z festiwalu na festiwal
Elżbieta Waliszewska-Lorent i Wojciech Zyska z Wolińskiego Parku Narodowego w towarzystwie Barbary MarcinikFoto: archiwum prywatne

Z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – na Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, a po drodze – Sopockie Lato Teatralne.

Posłuchaj

Festiwalowe lato teatralne (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na tym szlaku poruszamy się, patronując kolejnym wydarzeniom lata 2018. Z Międzyzdrojów przywieźliśmy miłe wspomnienie spotkania z… opiekunami Wolińskiego Parku Narodowego. Elżbieta Waliszewska-Lorent (kierownik Działu Eduklacji) i Wojciech Zyska (dyrektor) oprowadzili nas po najciekawszych zakątkach tego niezwykłego, chronionego terenu, a następnie zgodzili się o nim dłużej poopowiadać. Tylko latem decydujemy się na udostępnienie w MBK miejsca opowieściom o historii odwiedzanych przez nas zakątków Polski, faunie i florze oraz krajobrazie. Byliśmy już na Żuławach Wiślanych, podążając szlakiem mennonitów, na Kaszubach  w dworkach i pałacykach przez lata dewastowanych, w sercu mazurskiego lasu, w którym "zagnieździł się" teatr. Tego lata "odkrywaliśmy" wyspę Wolin, poznając jej polodowcową prehistorię.


Plakat promujący 22. Festiwal Szekspirowski Plakat promujący 22. Festiwal Szekspirowski

Do Międzyzdrojów udaliśmy się niemal wprost z Festiwalu Dwa Teatry, tak więc powędrowaliśmy ze wschodniego wybrzeża na zachodnie. Z Zatoki Gdańskiej – do Zatoki Pomorskiej. I znów powracamy do Sopotu i do Gdańska. 27 lipca rozpocznie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 22. Festiwal Szekspirowski. Naszym przewodnikiem po tym festiwalu jest jego twórca i dyrektor – profesor Jerzy Limon. Zazwyczaj to profesor nas podejmuje u siebie, ale wyjątkowo gościł w studiu Trójki i choć najlepiej rozmawia nam się w murach tego niezwykłego teatru, jakim jest GTS, podstawowe informacje na temat zbliżającego się święta Szekspira oczywiście przekazujemy. I tak, zobaczymy m.in. na festiwalu w egzotycznym języku zagrany spektakl, przywieziony z… Sardynii, dwa zagraniczne przedstawienia, zrealizowane wszak przez słynnych polskich reżyserów średniego pokolenia, spektakle nominowane do Złotego Yorcka oraz Szekspiroffa, a zainteresowani nowymi technologiami w teatrze będą mieli szansę obejrzeć "Romea i Julię" "w 3D".

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Sopockie Lato Teatralne natomiast jest jubileuszowe, bo 25. i rozpoczęło się już 5 lipca. W tym tygodniu – pierwsza premiera SLT, czyli sztuka "Poniżej pasa" Richarda Dressera, powstała w koprodukcji Teatru Atelier z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. O tym spektaklu opowiadają u nas aktorzy: Waldemar Cudzik, Michał Kula i Adam Machalica oraz reżyser – Andre Hubner-Ochodlo i kompozytor – Adam Żuchowski. Zapraszamy Państwa także na jeden z najsłynniejszych recitali tego lata. I podobnie jak z profesorem, z gośćmi z Atelier spotkaliśmy się w studiu, to również wyjątkowa sytuacja. Zdecydowanie wolimy prowadzić rozmowy w "miejscu akcji".

Andre Hubner-Ochodlo i reprezentacja Teatru Atelier Andre Hubner-Ochodlo i reprezentacja Teatru Atelier

Jeszcze, jeszcze cieszmy się chwilą, licząc na to, że  zza chmur wyjrzy słońce.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.07.2018
Godzina emisji: 21.07

Polecane