Jak uszczęśliwia nas natura?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak uszczęśliwia nas natura?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robsonphoto/shutterstock.com

"Jeszcze niedawno głównym zadaniem agencji leśnych na całym świecie było po prostu ułatwianie wycinki lasów". "Jeszcze niedawno"… Czy to cytat z powieści fantasy? Nie, mowa o współczesności.

Posłuchaj

W jaki sposób natura leczy ciało i duszę? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Cytat pochodzi z książki amerykańskiej dziennikarki Florence Williams "Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni". Mowa w nim o Singapurze, gdzie w ciągu 25 lat posadzono milion drzew, mowa o Japonii i Korei, w których rozwijane są ogromne programy terapii naturą zwane "kąpielami leśnymi", mowa o krajach skandynawskich…

puszcza bialowieska las drzewa 1200.jpg
Czym jest kąpiel leśna?

– Zacznę od cytatu zacnego Cycerona: "Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć". Z tego wynika, jak powinniśmy naturę traktować i jak się do niej nastawiać. Florence Williams mówi o sprawach, które niby powinny być oczywiste, a tymczasem dla przeciętnej osoby nie są. Las to przecież inspiracja dla artystów i dla zwykłego człowieka, który traktuje go jako znakomite miejsce wypoczynku. W tej chwili w naszym kraju bardzo modne są przedszkola leśne, gdzie dzieci wszystkimi zmysłami poznają las i potrafią docenić jego walory. Nie każdy wie, że w powietrzu leśnym jest 70 proc. mniej bakterii chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim, więc nawet odporność człowieka jest w dużej mierze kształtowana przez powietrze leśne – mówi dr Małgorzata Falencka-Jabłońska. 


dziecko kałuża błoto 1200.jpg
Polscy rodzice pokochali leśne przedszkola?

– Wielcy ludzie, tacy jak Darwin czy Einstein, zwracali uwagę na to, że kontakt z naturą, spacer wśród drzew, jest czymś, co nas leczy i nam pomaga. Teraz potrzebujemy dowodów naukowych. W tej książce mamy je zebrane. O niektórych słyszeliśmy, ale o wielu z nich przeczytałem po raz pierwszy. Mamy naturę – cudowny lek. Nie musimy się wysilać, by być szczęśliwymi i zdrowymi. Potrzebujemy kontaktu z naturą – dodaje prof. Piotr Skubała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Małgorzata Falencka-Jabłońska (Zakład Ekologii Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa), prof. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 2.07.2018
Godzina emisji: 21.11

ml/gs

Polecane