Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Sejm zajął się słynną ustawą o IPN. Styczniowa nowelizacja zakładała karę grzywny lub karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

Posłuchaj

Jakie są zmiany w ustawie o IPN? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

konstytucja 1200 free shutter.jpg
Czy wiem, dlaczego trzeba zmienić konstytucję?

Przepisy wywołały krytykę ze strony Izraela i Stanów Zjednoczonych. Tym razem nowelizacja wycofała artykuł 55a, mówiący o sankcjach karnych. W Sejmie zdania są podzielone. Nie brak opinii, że wspomniany artykuł powinien pozostać.

– W styczniu i lutym Polska była obiektem ataków na arenie międzynarodowej i była poddana dużej presji. To spowodowało, że wówczas nic nie zmienialiśmy. Nie może być tak, że zewnętrzna presja dyktuje nam zmiany. W ostatnich miesiącach sprawa przycichła. To był dobry moment, aby na swoich zasadach przyjrzeć się tej ustawie i ją ulepszyć – tłumaczy Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Zostało zmienione wszystko. Cała narracja, którą słyszeliśmy przez ostatnie pięć miesięcy, została całkowicie wyrzucona w powietrze – mówi Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej. – W ostatnim czasie ta agresja była wznosząca. W Polsce również pojawił się wzrost nastrojów antysemickich – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Horała (poseł, Prawo i Sprawiedliwość), prof. Kazimierz Kik (politolog), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), Michał Szczerba (poseł, Platforma Obywatelska), dr Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), dr. Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), 
Data emisji: 28.06.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/kd

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Polecane