Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Magazyn Bardzo Kulturalny
2009-11-01, 13:11 | aktualizacja 2009-11-01, 13:11
- Dzisiaj specjalne wydanie RBK.
W jego pierwszej części postaram się godnie zastąpić Ryszarda Jaźwińskiego, który wyjechał, ale też tematy filmowe pojawią się dopiero tuż ...przed 14.00.
- Gościem tej godziny będzie kompozytor - JAN A.P.KACZMAREK (dwukrotnie zresztą podejmowany przez Rika podczas trwania Warszawskiego Festiwalu Filmowego). - Tym razem będziemy rozmawiali o spektaklu tańca współczesnego, pt "Alexanderplatz", którego prapremiera odbędzie się w Poznaniu, potem - premiera w Warszawie i w Berlinie. - Muzykę do tego przedstawienia Pauliny Wycichowskiej stanowią adaptowane dwa dzieła naszego gościa: "Kantata o Wolności" oraz "Oratorium 1956". - Przypomnimy historię prawykonań obu oraz, dzięki uprzejmości kompozytora, przywołamy fragmenty, które dzisiaj zabrzmią szczególnie dojmująco.
- Zgodnie z tradycją wspominania tych, którzy odeszli między Zaduszkami, wspomnimy scenografa MARIANA KOŁODZIEJA oraz choreografkę, tancerkę PINĘ BAUSCH.
- A tuż przed 14.00 Jan Kaczmarek zaprosi nas do posłuchania krótkich fragmentów jego muzyki do filmów: "Dzieci Ireny Sendlerowej" oraz "Hachiko".
- Część druga RBK powstała w podziemiach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie przed tygodniem podejmował mnie i profesora JÓZEFA OPALSKIEGO - dyrektor KRZYSZTOF ORZECHOWSKI. - W Krakowskim Salonie Poezji prezentowany był od ponad miesiąca "Beniowski" i tym razem, dzięki uprzejmości gospodarza Salonu , będziemy mogli przywołać fragment V Księgi poematu Słowackiego w wykonaniu KRZYSZTOFA GLOBISZA. - Rozmawialiśmy oczywiście o "jubilacie" (Rok Słowackiego) czyli o patronie teatru na Placu Św. Ducha w Krakowie. - Przez moment była z nami współgospodyni Salonu pani ANIA DYMNA.
- Wspominaliśmy także Zbigniewa Zapasiewicza, Marka Walczewskiego, profesora Jana Błońskiego i - ponownie - Pinę Bausch.
- W finale tego wydania przywołuję spotkanie na Festiwalu im. Czesława Miłosza, którego jednym z gości był ADAM ZAGAJEWSKI. Przed tygodniem, kiedy Festiwal kończył się, poprosiłam poetę o przeczytanie 2 wierszy z jego nowego tomu pt. "Niewidzialna Ręka".
- Muzycznie w tej części RBK towarzyszy nam RENATE JETTE, śpiewająca pieśni ze spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego ( Nowy Teatr ) - "(A)pollonia".
- Zapraszam: dzień jest świąteczny i wydanie RBK - również odświętne.
Baszka Marcinik