Jaka jest współczesna Szwajcaria?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka jest współczesna Szwajcaria?
Widok miejscowość Zermatt, położoną u podnóża Matterhorn Foto: ansharphoto/shutterstock.com

Jeśli zapomnimy o takich kliszach jak zegarki, czekolada, scyzoryki czy banki, jaki obraz otrzymamy? Odpowiedzi na to pytanie starała się udzielić Agnieszka Kamińska, dziennikarka i blogerka mieszkająca pod Zurychem.

Posłuchaj

Dlaczego obcokrajowcy tak chętnie przeprowadzają się do Szwajcarii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Szwajcaria to kraj, w którym postanowiło osiąść wielu muzyków, aktorów i celebrytów z innych branż. Co przyciąga takich ludzi do tego niewielkiego kraju?

– Zawsze mówię, że w Szwajcarii panuje daleko posunięta niespójność. Mamy trzy strefy kulturowe, brak centralizacji politycznej i administracyjnej, systemu podatkowego, nie ma nawet oficjalnej stolicy, by żadne miasto nie wyróżniało się w stosunku do innych. Mówi się, że stolicą jest Berno, bo jest tam siedziba parlamentu i banku centralnego, ale w imię zasady "wszyscy równi", de facto stolicy tam nie ma – opowiada Agnieszka Kamińska.

– Neutralność Szwajcarii sprawia, że jest to bardzo "letni" kraj. Podkreśla się jednak, że tworzą go wyznawane przez Szwajcarów wartości. Chodzi tu o poszanowanie własności prywatnej, neutralność polityczną, federacyjność, wolność obywatela, a w szczególności demokrację bezpośrednią – zwraca uwagę dziennikarka.

Jak wygląda Szwajcaria z perspektywy mieszkającego tam obcokrajowca? O tym w dołączonym nagraniu audycji, w której również rozmowa z Mariuszem Rutkowskim o planowaniu pierwszej samotnej podróży do Wietnamu. Na koniec książka "Błękit", czyli opowieść o Norwegii i świecie przyszłości. Z jej autorką rozmawiała Wioletta Myszkowska.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Agnieszka Kamińska (dziennikarka, blogerka), Mariusz Rutkowski (fotograf, podróżnik), Maja Lunde (autorka książki "Błękit")
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 8.08

ml/mk

Polecane