18. Festiwal Dwa Teatry już za dwa tygodnie!
To ostatnie przed rozpoczęciem 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry spotkanie w "Magazynie bardzo kulturalnym" omawiające program tego wydarzenia.
Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik
Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio
Zanim szczegółowo omówimy program festiwalu w "Trójce pod Księżycem", w noc poprzedzającą pierwszy jego dzień (29 czerwca), w tym wydaniu MBK przedstawiamy wyłącznie program Trójkowych słuchowisk nominowanych przez nas do konkursu. Naszym gościem jest Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku, który zrealizował trzy spośród czterech konkursowych słuchowisk. Najwyższy czas podać ich tytuły. W pierwszym dniu festiwalu zaprezentujemy atrakcyjną dźwiękowo "Wojnę Światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza. Sobotni poranek (30 czerwca) będzie stanowił prawdziwe wyzwanie dla festiwalowej publiczności, gdyż zaprosimy do wysłuchania audycji eksperymentalnej pod tytułem "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijewić i Małgorzaty Wdowik. Ci, którzy zaryzykują, nie będą żałowali, po raz pierwszy w historii posłużymy się bowiem podczas prezentacji … słuchawkami. W niedzielne popołudnie zaproponujemy retransmisję słuchowiska z cyklu "Teatrzyk Zielone Oko", nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej w obecności publiczności. Spośród ośmiu słuchowisk, nadawanych live w tym studiu w ubiegłym roku, wybraliśmy "Sekcję" Dany Łukasińskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Na ostatni dzień festiwalu pozostawiliśmy prezentację autorskiego słuchowiska "rozrywkowego" Tomasza Mana pod tytułem "Futbolistki". Czy można liczyć na lepszy "komentarz" do tego, czym żyć będzie cały świat?

Reasumując: cztery konkursowe słuchowiska reprezentują cztery różne typy ubiegłorocznych realizacji Teatru Polskiego Radia dla "Sceny teatralnej Trójki". A był rok 2017 rokiem naszych 55. urodzin i po raz pierwszy w naszej ponadpółwiecznej historii zaprezentowaliśmy, nie licząc się z kosztami, tak bogaty program teatralny. Niezależnie od tego, czy otrzymamy nagrody, czy też nie, jedziemy na Dwa Teatry dumni i szczęśliwi, licząc na Państwa obecność. Ponieważ 18. Festiwal Dwa Teatry jest szczególny, o czym informujemy już od dawna, postanowiliśmy uczcić ten fakt, przygotowując jeszcze pewną niespodziankę poza konkursem. Jaką? O tym opowiadamy w pierwszej części tego wydania MBK, które jest ostatnim przedwakacyjnym. Za tydzień wyruszamy na wakacyjne trasy!

"Wyjeżdżamy" – tak z kolei zatytułowana jest ostatnia premiera sezonu w Nowym Teatrze w Warszawie i pierwsza od prawie dwóch lat w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Twórca Nowego Teatru premierą tą powraca do Hanocha Levina, którego "Kruma" zrealizował jeszcze w TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w 2005 roku. Opowiadamy o tej "Komedii na osiem pogrzebów", którą Jacek Poniedziałek przełożył pod tytułem "Pakujemy manatki". Dlaczego: "Wyjeżdżamy"? O to pytamy gości drugiej części wydania: Małgorzatę Szczęśniak – scenografkę i Piotra Gruszczyńskiego – dramaturga Nowego Teatru.

W części trzeciej wydania – telefonicznej – Piotr Rudzki, były kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, przypomina, że energia dawnego zespołu tego teatru nie marnuje się. Działa bowiem Teatr Polski w Podziemiu.

Zaczyna się to, na co czekamy cały rok! Jak zawsze o tej porze prosimy: cieszmy się każdą chwilą, zanim lata zacznie ubywać.
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 21.09