"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"

– Swoje obrazy tworzył bardzo szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę ich format i ilość. Ten szybki zapis charakteryzuje jego twórczość. Jeśli ktoś chce tworzyć w przestrzeni groteski to czy chce, czy nie chce, w pewnym sensie staje się moralistą – ocenia mówił Łukasz Kossowski, współkurator przygotowywanej wystawy "Znaki wolności", na której będą prezentowane obrazy Dwurnika. 

"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"

Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika "Noblista - Pisarz - Grafoman"

Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wspomnienie Edwarda Dwurnika (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Edward Dwurnik był portrecistą całej epoki. Poruszał się w przestrzeni groteski, czyli w tej przestrzeni w sztuce, gdzie triumfuje wymiar tragikomiczny. Przedstawiając nawet najbardziej dramatyczne momenty historii Polski zauważał z jednej strony heroizm człowieka, a z drugiej strony jego "pokraczność", jak mawiał inny wielki malarz Jan Lebenstein – mówił Łukasz Kossowski. 

Elżbieta Kochanek-van Dijk, właścicielka galerii Milano, w której wielokrotnie można było podziwiać obrazy Edwarda Dwurnika podkreśla, że był on twórcą bardzo barwnym, ale jednocześnie był "człowiekiem z krwi i gości, i bardzo kochał życie".  

Historyk sztuki Stefan Szydłowski przypominał, że sam artysta podkreślał, że wielką inspiracją dla niego był Nikofor i jego malarstwo. – Opowiadał o tym, że jego metoda polegała na powiększeniu spojrzenia tego artysty. To też okazja do pewnej refleksji na temat obecności Nikifora w polskiej sztuce. Wielu artystów zupełnie innych jak np. Zbigniew Gostomski czy Aleksandra Jachtoma niezwykle cenią twórczość Nikifora. Edward Dwurnik poprzez swoją twórczość znalazł miejsce i dla siebie i dla Nikifora. To jest bardzo specyficzne – podkreśla gość Moniki Małkowskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta), Łukasz Kossowski (historyk sztuki, współkurator wystawy "Znaki wolności), Elżbieta Kochanek-van Dijk (właścicielka galerii Milano)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 20.06

gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.