4 czerwca 1989. Zobacz nowy serwis Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
4 czerwca 1989. Zobacz nowy serwis Polskiego Radia
Nowy serwis historyczny Polskiego Radia: 4czerwca.polskieradio.plFoto: PR

35 lat temu kartka wyborcza stała się czerwoną kartką, którą Polacy pokazali władzy komunistycznej. Pierwsze częściowo wolne wybory stały się punktem przełomowym przemian nie tylko w Polsce, lecz także w całym bloku wschodnim.

Z okazji 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów Polskie Radio przygotowało specjalny historyczny serwis internetowy 4czerwca.polskieradio.pl. Serwis prezentuje najwartościowsze nagrania powstałe w przełomowych dniach 1989 roku, stanowiące niezwykły, żywy dokument tamtych wydarzeń.

Wybory 4 czerwca 1989 - kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny


Serwis 4czerwca.polskieradio.pl to kompleksowe kompendium wiedzy na temat przełomowych dni roku 1989. Witryna składa się z sześciu podstron. Każda z nich prezentuje inny aspekt wydarzeń sprzed 35 lat.

Przypominamy, jakie okoliczności społeczno-polityczne zmusiły stronę rządową do podjęcia rozmów z demokratyczną opozycją. Przybliżamy przebieg tych rozmów i ustalenia wypracowane przy Okrągłym Stole. Pozwalamy na nowo wczuć się w klimat rywalizacji przedwyborczej pomiędzy komunistami i stroną solidarnościową. Wyjaśniamy rolę Polskiego Radia w przemianach, do jakich doszło w 1989 roku. Podkreślamy, jak zmiany w Polsce, których przełomowym momentem był 4 czerwca, uruchomiły lawinę przemian w całym bloku wschodnim, doprowadzając do Jesieni Narodów i ostatecznego upadku systemu komunistycznego w Europie.

Dzięki unikatowym nagraniom pochodzącym z Archiwum Polskiego Radia i Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa serwis prezentuje – żywym językiem tamtych dni – zarówno przekaz władzy, jak i opozycji.

Co mówili 4 czerwca 1989 roku Wałęsa, Jaruzelski, Kuroń i Kaczyński?

Niezwykle cennym elementem serwisu jest wybór nagrań wypowiedzi najważniejszych postaci tamtych dni, zarejestrowanych tuż przed, w trakcie i tuż po wyborach. Głos zabierali wówczas m.in. Lech Wałęsa, Wojciech Jaruzelski, Tadeusz Mazowiecki, Lech Kaczyński, Leszek Miller.

- Obok polityków, ich często spontanicznych wypowiedzi, przypominamy również komentarze takich postaci ze strony solidarnościowo-opozycyjnej, jak Anna Radziwiłł czy Maja Komorowska. "Wydaje mi się, że jest to moment, w którym nie można stanąć obok i trzeba podjąć decyzję", mówiła przed wyborami w czerwcu 1989 roku Maja Komorowska – opowiada Jacek Puciato, współtwórca serwisu.

Co świadkowie tych przełomowych wydarzeń sprzed 35 lat myśleli? Jaką przewidywali przyszłość? Jak zareagowali na wynik wyborów? – dowiesz się na stronie 4czerwca.polskieradio.pl.

Redakcja

Polecane