Czy wizerunek Polski na świecie można kształtować poprzez bohaterów historycznych?
2018-05-25, 18:05 | aktualizacja 2018-05-26, 00:05
– Kształtowanie wizerunku poprzez bohaterów to nie tylko szansa, ale i konieczność – powiedział na antenie Trójki dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Dr Łukasz Michalski (Państwowy Instytut Wydawniczy) stwierdził, że politykę historyczną uprawia każde poważniejsze państwo na świecie.
Posłuchaj
Od rana w stolicy trwają uroczystości w 70. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego. Goście "Pulsu Trójki" zastanawiali się, czy jest szansa, by wizerunek Polski w świecie, był kształtowany przez takie postaci i wydarzenia?
– To nie tylko szansa, ale i konieczność. Wszystko polega na właściwym doborze postaci i zdarzeń, wokół których chcemy budować wizerunek i pamięć. Witold Pilecki, jest świetną postacią na użytek zewnętrzny i wewnętrzny, bo łączy, a nie dzieli. Pamiętajmy jednak, że mądra polityka historyczna opiera się na pluralizmie pamięci. Moim zdaniem trzeba mówić o wszystkich bohaterach, bo każdy z nich miał różne afirmacje i przekonania polityczne – powiedział Sebastian Gajewski.
Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Łukasz Michalski dodał, że "polityka historyczna jest koniecznością, bo uprawia ją każde poważniejsze państwo na świecie". – Z całą pewnością w Polsce nadrabiane są olbrzymie zaległości w tej dziedzinie. Ważne jednak, żeby ta polityka nie była przedmiotem prymitywnej manipulacji, jak to ma miejsce np. w Rosji. Najważniejsze jest to, żeby prowadzić ją świadomie i w imię pewnych celów – podkreślił gość Trójki.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego), dr Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)
Data emisji: 25.05.2018
Godzina emisji: 17.45
koz/mk