Emmanuel Macron – nowy, wielki przyjaciel Ameryki
2018-04-24, 13:04 | aktualizacja 2018-04-26, 20:04
– Jeśli w Białym Domu jest telefon z napisem "Europa", to dawniej łączył prezydenta USA z Angelą Merkel. Dziś dodzwonić się z niego można do prezydenta Francji, a Donald Trump często z niego korzysta – mówił w Trójce Mariusz Borkowski.
Posłuchaj
Emmanuel Macron przyjechał do Waszyngtonu z pierwszą oficjalną wizytą i już na wstępie został podjęty przez Donalda Trumpa kolacją w Mont Vernon, wiejskiej rezydencji Jerzego Waszyngtona, gdzie regularnym gościem był generał Lafayette. Komentatorzy zwracają uwagę, że to sygnał, iż prezydent USA uważa Francję za najstarszego i najwierniejszego sojusznika Stanów Zjednoczonych. Czy tak jest rzeczywiście?
– Emmanuel Macron wygrał rywalizację o pozycję najważniejszego z przywódców krajów Unii Europejskiej, bo Donaldowi Trumpowi, którego inni uważali za parweniusza, okazał szacunek i przyjął go przed rokiem po królewsku – stwierdził w audycji Mariusz Borkowski i przypomniał, że chociaż polityka obu przywódców znacznie się różni, przynajmniej w trzech sprawach są zgodni.
– Po pierwsze: walka z terroryzmem. Trump i Macron chcą doprowadzić do definitywnego upadku tzw. państwa islamskiego. Po drugie: bezpieczeństwo i stabilizacja w Afryce. Trump popiera politykę Macrona. I po trzecie: sprawa Iranu. Macron wspiera ostry kurs Trumpa wobec dążeń tego państwa do budowy nuklearnych rakiet balistycznych, choć jest przeciwny zerwaniu umowy przez USA – dodał gość audycji.
Czym grozi Europie wprowadzenie przez USA ostrych sankcji wobec Iranu? Czy polityka Francji prowadzona na Bliskim Wschodzie jest na rękę Izraelowi? Jak wsparcie Donalda Trumpa może wpłynąć na polityczną pozycję Francji w Europie i jej narrację adresowaną do państw Bliskiego Wschodu? O tym w dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Mariusz Borkowski (dziennikarz, znawca polityki Francji)
Data emisji: 23.04.2018
Godzina emisji: 16.45
mko/kw