Zaczynamy odliczanie: Dwa Teatry po raz osiemnasty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zaczynamy odliczanie: Dwa Teatry po raz osiemnasty
Baszka Marcinik i L.U.C.Foto: Wojciech Dorosz/PR

Tak, to pierwsza zapowiedź jedynego naszego wspólnego festiwalu, czyli święta Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Po raz osiemnasty odbędzie się na przełomie czerwca i lipca i, jak przed laty, będzie trwał cztery dni, od piątku do poniedziałku.

Posłuchaj

Święto Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponad 20 spektakli i ok. 30 słuchowisk. Słuchowiska, zgłoszone do konkursu przez Programy I, II i III, zrealizowane w ubiegłym roku, a także powstałe w rozgłośniach regionalnych. Spektakle natomiast prezentowane w sezonie 2017/2018. Będą obradowały cztery zespoły jurorów: telewizyjny, dwa radiowe, bo także będą oceniane słuchowiska dla dzieci, oraz młodzieżowy – to nowość.

W tym wydaniu MBK usłyszeliśmy również po raz pierwszy, kto otrzyma Nagrodę Wielką Festiwalu Dwa Teatry. O szczegółach programu będziemy stopniowo informowali, a naszymi w tym wydaniu gośćmi byli dyrektorzy artystyczni festiwalu: Ewa Millies-Lacroix oraz Janusz Kukuła, czyli dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej oraz dyrektor Teatru Polskiego Radia.


Janusz Kukuła i Ewa Millies-Lacroix w studiu radiowej Trójki Janusz Kukuła i Ewa Millies-Lacroix w studiu radiowej Trójki

Pozostaje mieć nadzieję, że Państwo, podobnie jak my, cieszą się na taki początek wakacji 2018.

W roli intermedium wystąpił w tym wydaniu Magazynu… L.U.C. Jego płyta "Good L.U.C.K." ma nie tylko walory muzyczne i o tym rozmawialiśmy z Łukaszem Rostkowskim, niezmordowanym raperem-performerem, którego każda kolejna płyta to realizacja innego konceptu.


Baszka Marcinik i L.U.C. Baszka Marcinik i L.U.C.

Plakat promujący 23 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Plakat promujący 23 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W finale wydania przypomnieliśmy, że 23 kwietnia odbywa się 23. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Od 23 lat przywołujemy historię tego dnia, którego idea powstała w Katalonii w 1926 roku, po raz pierwszy w Hiszpanii obchodzony był on w 1930 roku, a w 1995 roku UNESCO ustanowiła ten dzień światowym. Przez lata dbaliśmy o to, by prezentować zarówno kataloński aspekt dnia książki, jak i… brytyjski. W tym roku skoncentrowaliśmy się wraz z profesorem Jerzym Limonem – dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego  na tym drugim, gdyż są to 454. urodziny Szekspira, który podobno urodził się 23 kwietnia i 23 kwietnia (1616 roku) zmarł (według kalendarza juliańskiego). Od 2001 roku na wniosek UNESCO także wybrane miasta zostają Światową Stolicą Książki. Pierwszą był Madryt, w 2016 roku – Wrocław, w tym roku – Ateny.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.04.2018
Godzina emisji: 21.08

Polecane