TR Warszawa na obu półkulach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TR Warszawa na obu półkulach
Spektakl "Dwa miecze" Grzegorza Jarzyny wg opowiadania Lu XunFoto: mat. prasowe

Zagraniczne media piszą o nim "polish punk theatre". U nas uważa się jego dyrektora za twórcę przełomu w polskim współczesnym teatrze ("Bzik Tropikalny", Teatr Rozmaitości, 1997). On sam przyznaje, że istotną rolę w jego działaniach odegrała… Azja.

Posłuchaj

TR Warszawa zdobywa świat (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Jarzyna – dyrektor artystyczny TR Warszawa – buduje swój teatr nakierowany na przyszłość i jest prekursorem. W styczniu dał swoją pierwszą premierę w… Chinach. "Dwa miecze" wg opowiadania Lu Xun (z 1926 roku), nawiązującego do mitu z IV w., zainteresowały nie tylko chińską publiczność, ale także chińską cenzurę. Reżyser nie zamierzał prowokować, chciał natomiast opowiedzieć o ważnych dla niego sprawach w sposób mu właściwy i dotknął tego, co dla odbiorcy w Chinach istotne, ale pozostające w sferze tabu. I o tym rozmawiamy w pierwszej części wydania. To nie jedyna wszak azjatycka "przygoda" teatru Grzegorza Jarzyny w ostatnim czasie. W lutym prapremierowo w Japonii został zaprezentowany "G.E.N. VR", czyli zarejestrowana w Virtual Reality wersja teatralnego spektaklu – performansu TR Warszawa po tytułem "G.E.N.".


jhbkjasn Nominowani do nagrody Europejski Poeta Wolności

W tym wydaniu MBK zasygnalizowaliśmy, że "G.E.N. VR" poleciał także do Nowego Jorku. Na obu półkulach zrobił wrażenie na ekspertach w dziedzinie "nowych technologii w teatrze".


Barbara Marcinik oraz reprezentacja TR Warszawa - Grzegorz Jarzyna, Lech Łotocki i Kaja Stępkowska/fot. Viola Myszkowska Barbara Marcinik oraz reprezentacja TR Warszawa – Grzegorz Jarzyna, Lech Łotocki i Kaja Stępkowska (fot. Wioletta Myszkowska)

Nie zaniedbuje wszak dyrektor TR Warszawa rodzimej publiczności. W tymczasowej nowej przestrzeni tego teatru w ATM Studio w Warszawie prezentowana jest nowa wersja jednego z jego najsłynniejszych spektakli, czyli "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej. W tej wersji rolę graną od premiery przez lata przez Danutę Szaflarską, teraz gra… Lech Łotocki. I obok Grzegorza Jarzyny oraz rzeczniczki TR Warszawa – Kai Stępkowskiej – był on gościem tego wydania MBK. Jeden z najstarszych aktorów TR Warszawa występuje w także w roli króla w "Dwóch mieczach" oraz w "G.E.N.".

Europejski poeta wolności Europejski Poeta Wolności

Grzegorz Jarzyna/fot. Viola Myszkowska Grzegorz Jarzyna (fot. Wioletta Myszkowska)

Zapraszając do "Trójki pod Księżycem" z 22 na 23 marca, z TR Warszawa w roli gościa, porzucamy na jakiś czas Warszawę, bo oto w Gdańsku od 23 do 25 marca będzie odbywał się Festiwal Europejski Poeta Wolności, w Teatrze Miniatura 24 marca Jakub Roszkowski zaprezentuje młodym widzom "maskową" adaptację ostatniej powieści Władysława Stanisława Reymonta, pod tytułem "Bunt", a CSW Łaźnia obchodzi 20-lecie.


Europejski poeta wolności Europejski Poeta Wolności

 Jadwiga Charzyńska dyr CSW Łaźnia/Viola Myszkowska Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia (fot. Wioletta Myszkowska)

O EPW 2018 opowiadał dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej – organizatora festiwalu – Aleksandra Szymańska. Finał festiwalu stanowi Gala Nagrody EPW, on sam odbywa się co dwa lata od 2008 roku. Nominowanymi do nagrody są poeci z siedmiu krajów: Azerbejdżanu, Islandii, Mołdawii, Finlandii, Armenii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii. Poza spotkaniami z nominowanymi poetami i ich tłumaczami, goście będą debatowali o wolności, chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach, Pablopavo i Ludziki zaśpiewają. MBK został zaproszony do podsumowania festiwalu.


Plakat spektaklu "Bunt" teatru Miniatura Plakat spektaklu "Bunt" Teatru Miniatura

Premiera "Buntu" w Miniaturze może stanowić niespodziankę, gdyż powieść pod tym tytułem (1922) została zapomniana, w PRL – przemilczana. Jak reżyser/adaptator poradzi sobie z tą powieścią, która nie był pisana dla dzieci?


Lech Łotocki/fot. Viola Myszkowska Lech Łotocki (fot. Wioletta Myszkowska)

Kulminacja obchodów CSW Łaźnia planowana jest na maj, ale już teraz dyrektor Jadwiga Charzyńska zaprasza na wystawy. Wśród artystów prezentujących swoje prace podczas jubileuszu są Dominik Lejman oraz Katarzyna Józefowicz.

Gdańsk – nie po raz pierwszy – w zdecydowanej awangardzie!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 18.03.2018
Godzina emisji: 21.09

Polecane