"Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". Najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". Najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego
AbchazjaFoto: Shutterstock.com/Elena Terletskaya

Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw, nieuznawanych od ponad ćwierć wieku, padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki.

Posłuchaj

Jak funkcjonują państwa nieuznawane? (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

615220-352x500.jpg

Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.

Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju. To możemy przeczytać na obwolucie książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". 

– Faktycznie, na obszarach postsowieckich wytworzyła się jakaś próżnia prawna, co umożliwia funkcjonowanie tego typu tworów. Z drugiej strony aspiracje mieszkańców tych miejsc są jak najbardziej przyziemne. Oni przede wszystkim marzą o pokoju i życiu w normalnych państwach – mówi Tomasz Grzywaczewski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Grzywaczewski
Data emisji: 3.03.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/mk

Polecane