Sanok – miasto wyjątkowej rodziny
2018-02-21, 19:02 | aktualizacja 2018-02-22, 13:02
Pani Ania jest kosmetyczką. Salon kosmetyczny to miejsce, gdzie się rozmawia o wszystkim. Pani Ania w czasie zabiegów opowiada o swojej wielkiej pasji, jaką jest malarstwo Zdzisława Beksińskiego i jak się ta pasja narodziła.
Posłuchaj
Jej opowieści są zachętą dla innych, żeby bliżej poznali historię tej rodziny i z refleksją spojrzeli na ich życie. To zainspirowało autorkę reportażu, żeby odwiedzić m.in. Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Sanoku. 21 lutego mija 13 lat od tragicznej śmierci malarza, architekta, dokumentalisty, człowieka o rozległych zainteresowaniach.
– Jeśli ukazuje się nowa książka, związana z Beksińskimi, staram się ją przeczytać. Jeśli jest jakaś nowa wystawa, to też chcę ją zobaczyć. Przyznam, że śledzę aukcje oryginałów prac pana Zdzisława, jednak nie mogę sobie na nie pozwolić – mówi z pasją pani Ania, miłośniczka dzieł polskiego malarza.
– Jacyś młodzi ludzie przed kilkoma laty zrobili szlak Beksińskiego w Sanoku. To punkty oznaczające miejsca, w których Zdzisław przebywał, na przykład szkoła, ulica, zamek. Rocznie mamy prawie 80 tysięcy zwiedzających. Większość z nich pyta, jak trafić na grób rodziny Beksińskich. To naturalne, że jeżeli jesteśmy kimś zafascynowani, to chcemy odnaleźć ślady jego obecności – mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku i przyjaciel rodziny Beksińskich.
Czym zajmowali się przodkowie malarza? Dlaczego jego rodzina jest tak ważna dla Sanoka? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Beksińscy"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 21.02.2018
Godzina emisji: 18.42
kw/mk