Co wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa?
Uszkodzony namiot znaleziony przez ekipę ratowniczą na Przełęczy DiatłowaFoto: Soviet investigators ("Mysterious Deaths of 9 Skiers Still Unresolved") [Public domain], via Wikimedia Commons

Kiedy zimą roku 1959 grupa dziewięciu turystów z północnego Uralu nie wróciła do domów, nikt nie spodziewał się, że ta tragiczna historia będzie przez lata zagadką, która do dzisiaj nie ma rozwiązania.

Posłuchaj

Co wydarzyło się na Przełęczy Diatłowa prawie sześćdziesiąt lat temu? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ciała zaginionych studentów odnaleziono w dość nietypowych okolicznościach. Śledztwo, które podjęto na terenie Związku Radzieckiego nie zostało przeprowadzone w należyty sposób i nie wykazało niczego niepokojącego. 

Na Przełęcz Diatłowa wybiera się teraz polska ekspedycja badawcza. Piotr Leszczyński i Mariusz Grot opowiadali o tej tajemniczej historii i o swojej wyprawie, podczas której mają nadzieję dowiedzieć się więcej na temat tragicznej historii sprzed niemal sześćdziesięciu lat.


nogi stopy buty szlak droga F 1200.jpg
Bez śladu – podróż przez Azję i w głąb siebie

– Śledztwo zakończyło się bardzo szybko. Konkluzja tej sprawy była taka, że przyczyną śmierci tych osób były "działania nieznanej siły". Dokładnie chodziło o to, że studenci nie przezwyciężyli siły natury. Rodziny zmarłych żądały wyjaśnień, co tam się mogło wydarzyć. Do dziś nikt nie wie, co tak naprawdę się tam stało – tłumaczy Mariusz Grot. Każdego roku pojawiają się nowe hipotezy na temat zaginięcia dziewięciu turystów. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponad to:

  • O miejscu w Słowacji, gdzie mieszka największa w Europie mniejszość romska. Niechlubnym symbolem słowackich Romów jest osiedle Lunik 9 w Koszycach  - efekt nieudanego eksperymentu i jednocześnie dom dla kilku tysięcy ludzi. Na miejscu częstym bywalcem jest fotograf Damian Lemański, który w audycji opowiadał również o swoim filmie "Restauracja".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: 
Paweł Drozd
Goście: Piotr Leszczyński, Mariusz Grot (członkowie polskiej ekspedycji badawczej na Przełęcz Diatłowa)Damian Lemański (fotograf)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 8.07

kw/gs


Polecane