Czy da się wyśpiewać historię?

Musical to forma typowo rozrywkowa. Na pierwszy plan wysuwają się indywidualne losy, romanse, przygody. Oczywiście, sukces spektakli zależy od jego artystycznych walorów. Czy tylko?

Czy da się wyśpiewać historię?

Warszawa, 19.09.2017. Fragmenty polskiego musicalu „Piloci”

Foto: PAP/Stach Leszczyński

Czy w musicalach dobrze przedstawia się historię? (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niekiedy tło historyczne, ukazane w sposób "niewidoczny", nienachalny, niepierwszoplanowy  też przyczynia się do popularności danego przedstawienia. Czy w musicalach "widać" historię? W jaki sposób się pojawia? W jakich słynnych musicalach uwarunkowania polityczno-ekonomiczne odgrywają wiodącą role? 


rekonstrukcja 1200.jpg
"Niech żyje wojna!". Fenomen rekonstrukcji wojennych

– Musicali poświęconych historii jest bardzo dużo. Nawet więcej niż mogłoby się nam wydawać. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jest cała tradycja tworzenia musicali poświęconych wybitnym postaciom historycznym – mówi Michał Oleszczyk, historyk kina i krytyk filmowy, znawca historii filmowych musicali.

Jak robi się kostiumy do musicali – żeby współtworzyły obraz sceniczny, a zarazem charakteryzowały postaci, były stosowne do mody z danej epoki, a zarazem "współczesne", żeby nie przeszkadzały w ruchu i tańcu, pozwalały się szybko zmieniać? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Dorota Kołodyńska (kostiumograf, autorka m.in. kostiumów do spektakli w Teatrze Roma), Jacek Marczyński (krytyk muzyczny i baletowy, autor książek o mistrzach baletu), Michał Oleszczyk (historyk kina i krytyk filmowy, wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW)
Data emisji: 17.02.2018
Godzina emisji: 16.07

kw/gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.