Cypr – wyspa podzielona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cypr – wyspa podzielona
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dominic Dudley

W audycji "Z definicji Europa" rozmawialiśmy o Cyprze, jego historii i trwającym zarówno na wyspie, jak i w sercach jej mieszkańców, podziale.

Posłuchaj

Czy po wyborach prezydenckich zmieni się sytuacja na Cyprze? (Z definicji Europa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

imigranci 1200.jpg
Co robi Europa, by zmniejszyć kryzys emigracyjny?

"Nie mamy zbyt wielkich oczekiwań wobec nowego prezydenta. Mamy nadzieje, że poprawi sytuację ekonomiczną i znajdzie rozwiązanie problemu podziału Cypru" – to główne nadzieje, jakie nieśli do lokali wyborczych Cypryjczycy z greckiej strony wyspy, wybierając na kolejną prezydencką kadencje Nikosa Anastasiadisa.

"Dziś nie ma przegranych i nie ma zwycięzców. Jedynym zwycięzcą jest Cypr" – odpowiadał im, dziękując za wybór Nikos Anastasiadis. Ktoś kiedyś powiedział, że "są trzy problemy, jakie odziedziczyliśmy po XX wieku. To Korea Północna i Południowa, Bliski Wschód i Cypr".

Czterdzieści lat temu na wyspie doszło do konfliktu. Po uzyskaniu niepodległości na Cyprze Turcy rozpoczęli inwazję. Nie udało im się opanować całego terenu, ale do dziś wyspa jest podzielona. 

– Podział państwa to zadra w sercach Cypryjczyków. Oczywiście jest pamięć wojny i niezwykłego okrucieństwa. Do dziś nie odnaleziono ponad 1000 ciał greckich i 500 tureckich. Obie strony mają bardzo silne tendencje nacjonalistyczne – twierdzi Paweł Dobrowolski, były ambasador na Cyprze

Jaka przyszłość czeka Cypr? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Paweł Dobrowolski (były ambasador na Cyprze)
Data emisji: 5.02.2018
Godzina emisji: 17.20

kw

Polecane