"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego
PRYMAS STEFAN WYSZYŃSKI PAP/CAF-ARCHIWUM /AW/Foto: ARCHIWUM

Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.

Posłuchaj

Jak wyglądało życie Stefana Wyszyńskiego? (Białe Plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jerzy_Popieluszko 1200 free.jpg
Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

Prymas notował swoje spostrzeżenia niemal codziennie. Podczas spotkań, sesji, rano i wieczorem. Dzięki temu mamy dziś zbiór, który jest ogromnym źródłem wiedzy. Pierwszy wpis w "Pro Memoria" pochodzi z października 1948 roku.

– Nasze Polskie życie zawsze idzie po grudach, po głazach. Dzięki temu jesteśmy odporniejsi i bardziej pracowici – mówił w archiwalnych nagraniach Stefan Wyszyński. 

– Prymas miał te zdolności obserwacyjne, a do tego potrafił to znakomicie przelać na papier. Sporo jest momentów dotyczących wizytacji prymasa w wielu częściach kraju, które opisuje w swoich dziennikach – zauważa dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dziennikarka i historyczka dokładnie mówi o tym, co znajduje się na kartach "Pro Memoria": – Jest to dziennik, w którym z jednej strony są informacje typu: gdzie był? Z kim się spotkał? O czym rozmawiał? Patrząc z drugiej strony znajdziemy tam opisy miejsc, w których bywał. Najcenniejsze są jego refleksje na wiele różnych tematów – podkreśla. 

Jak wyglądało życie Kardynała Stefana Wyszyńskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr Ewa Czaczkowska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji:
 1.02.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw

Polecane