Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Teatr TV 2018
2018-02-04, 22:02 | aktualizacja 2018-02-05, 14:02
Maraton zapowiedzi teatralnych w MBK trwa. Przed tygodniem rozmawialiśmy o Teatroteka Fest II, czyli o "innej formule" teatru telewizji, o wiele młodszej od tej tradycyjnej, realizowanej w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz stworzonej z myślą o młodych twórcach (autorach dramatów i reżyserach).
Posłuchaj
Tymczasem Teatr Telewizji Polskiej (rok narodzin – 1952), o którym od lat rozmawialiśmy tylko przy okazji Festiwalu Dwa Teatry z powodu niewielkiej liczby premier, w tym sezonie odradza się. Podjęto próbę powrotu do tradycji "teatru poniedziałkowego", prezentowania premier o stałej porze (po 20.00), co dwa tygodnie, naprzemiennie ze spektaklami "powtórkowymi". TVP Kultura też ma swoje (wtorkowe) pasmo premierowe. Czy uda się TVP utrzymać ów rytm? Czy "jakość" nie przegra z "ilością"? Czy różnorodność propozycji okaże się dla widzów atrakcyjna? O tym m.in. rozmawialiśmy w tym pierwszym w nowym roku monograficznym w zasadzie wydaniu Magazynu. Naszymi gośćmi byli: dyrektor Agencji Kreacji Teatru TVP – Ewa Millies-Lacroix oraz aktorzy – Szymon Piotr Warszawski i Redbad Klijnstra–Komarnicki.
Aktorzy zaproszeni do tego wydania MBK reprezentują dwie premiery: ostatnią styczniową oraz pierwszą lutową. Już samo zestawienie trzech kolejnych premier: "Biesiady u hrabiny Kotłubaj", "Mocka" i "Rio" pokazuje rozpiętość tematyczną, ale też formalną tych propozycji: Gombrowicz – Krajewski – Kochan: przedwojenna groteska – współczesny retro-kryminał – współczesna ambitna komedia romantyczna (ta premiera jeszcze przed nami, zatem nie jesteśmy pewni, czy właściwie ją określamy).
Z Szymonem Piotrem Warszawskim rozmawialiśmy o realizacji w Hali Stulecia we Wrocławiu adaptacji przedostatniej (2016) powieści Marka Krajewskiego z cyklu o Eberhardzie Mocku. Aktor zadebiutował w roli głównej, grając postać tytułową. Interesujący jest również fakt, że i reżyser spektaklu – Łukasz Palkowski – zadebiutował w teatrze (na razie – telewizyjnym, czy pójdzie dalej?). Redbad Klijnstra-Komarnicki natomiast ujawnił pewne szczegóły swojej pracy nad premierą lutową.
Wydanie pierwsze Magazynu w lutym 2018 było w zasadzie monograficzne, gdyż parę minut poświęciliśmy na przypomnienie, że 30 stycznia minęła 50. rocznica "zdjęcia" "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka z afisza Teatru Narodowego. To jedyne wydarzenie z naszego życia teatralnego, które otworzyło jedną z najczarniejszych kart w naszej historii najnowszej. Do tematu zamierzamy powrócić, a tym razem przypomnieliśmy fragmenty "Klubu Trójki" sprzed dziesięciu lat – z 30 stycznia 2008 roku, audycji realizowanej podczas wieczoru jubileuszowego w Teatrze Narodowym oraz wideo-performansu na Krakowskim Przedmieściu, przy pomniku Adama Mickiewicza. Usłyszeliśmy Gustawa Holoubka we fragmencie Wielkiej Improwizacji, pierwszego sekretarza PZPR (z archiwalnego przemówienia) oraz Janusza Majcherka – badacza teatru.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji!
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 4.02.2017
Godzina emisji: 21.09