Czy w budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury widzę coś złego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury widzę coś złego?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Shevchenko Andrey

Arabia Saudyjska ma sfinansować budowę Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji w Białymstoku. – Inwestycja jest prezentem dla polskich Tatarów – tłumaczy mufti Tomasz Miśkiewicz, dodając, że Tatarzy od 600 lat żyją zgodnie i w harmonii w Polsce.

Posłuchaj

Czy w budowie Muzułmańskiego Centrum Kultury widzę coś złego? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Innego zdania jest Bronisław Talkowski - były przewodniczący gminy wyznaniowej w Kruszynianach. – Nasza społeczność nie jest tak duża, by trzeba było czegoś więcej. Tym bardziej w czasach, gdy w Polsce silna jest ksenofobia – mówi. 

– Królestwo Arabii Saudyjskiej wspomaga pomoc humanitarną dla krajów objętych wojnami i zawsze wspierało Tatarów polskich, chociażby w finansowaniu pielgrzymek do Mekki. Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku nie jest czymś nowym. Pomysł powstał w latach 90-tych. Królestwo Arabii Saudyjskiej chce wspomóc społeczność tatarską – zaznacza Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego. Mufti wyjaśnia, że społeczeństwo nie musi obawiać się ekstremistów. Twierdzi, że Ci nie pojawią się w planowanym centrum. 

ISIS terroryzm terrorysta F 1200.jpg
Czy Polsce grożą ataki terrorystyczne? "Z najgorszym musimy się liczyć"

– Takie miejsca mogą być ośrodkami działań terrorystów. To możemy prześledzić po europejskich raportach dotyczących ośrodków kulturalnych sfinansowanych przez Arabię Saudyjską – mówi z kolei dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. 

Czy Muzułmańskie Centrum Kultury i Edukacji w końcu powstanie? Jakie zdanie na ten temat mają słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Miśkiewicz (mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego), dr Aleksandra Gasztold (adiunkt w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), dr Łukasz Kister ( ekspert ds. bezpieczeństwa, Instytut Jagielloński) dr Wojciech Szewko (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet Warszawski), Hatif Janabi (pisarz, tłumacz, wykładowca w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego, Uniwersytet Warszawski), dr Katarzyna Pisarska (dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji)
Data emisji: 29.01.2018
Godzina emisji: 12.08

kw


Polecane