Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Teatroteka Fest 2018
2018-01-25, 16:01 | aktualizacja 2018-01-29, 10:01
"Dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych w trzy dni" – tak brzmi najkrótsza zapowiedź festiwalu Teatroteki, który rozpocznie się w Teatrze Collegium Nobilium 9 lutego.
Posłuchaj
Pierwsze trzy spektakle, wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, zostały pokazane na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 roku. W 2015 roku na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie została zaprezentowana m.in. "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, zgłoszona do konkursu przez Teatrotekę, która otrzymała Grand Prix. I w ten sposób doszło do spotkania teatru i filmu. Teatru, który tym wyróżniał się, że realizował polską młodą dramaturgię. Młoda polska dramaturgia ma swój teatr do dziś. W ciągu 4 lat powstało 35 ekranizacji i od ubiegłego roku młoda polska dramaturgia ma swój festiwal – to właśnie Teatroteka Fest.
W lutym ponownie nastąpi to swoiste spotkanie teatru z filmem, gdyż spektakle będą także pokazywane w Kinie Kultura (później również w innych kinach). Czym produkcje WFDiF różnią się od realizacji Teatru TVP? O tym między innymi rozmawialiśmy w pierwszej części tego wydania MBK, a naszymi gośćmi byli: prof. Maciej Wojtyszko – opiekun artystyczny Teatroteki oraz panie: Małgorzata Sikorska-Miszczuk – laureatka TF 2017, jurorka tegorocznego festiwalu oraz reprezentująca Instytut Teatralny – Maria Stępkowska. Przedstawiliśmy program festiwalu i było to bardzo miłe spotkanie.
W drugiej części wydania połączyliśmy się z Tomaszem Karolakiem, z którym porozmawialiśmy z kolei o najnowszej premierze Teatru IMKA w Warszawie, a jest nią koprodukcja IMKI z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. To "Ciemności" Pawła Demirskiego w reżyserii – oczywiście – Moniki Strzępki, sztuka inspirowana "Jądrem ciemności" Josepha Conrada. Ci, którzy widzieli kielecką prapremierę, twierdzą, że teatr duetu Strzępka-Demirski potrafi grać w innej niż dotąd tonacji. Warszawska premiera – 3 lutego.
Kontynuowaliśmy teatralny wątek także w części trzeciej wydania. Tym razem wszak opowiadaliśmy o premierze w obchodzącym 60-lecie Teatrze Muzycznym w Gdyni. Rudolf Zioło przygotowuje "Tlen" Iwana Wyrypajewa. Premiera odbędzie się 3 lutego, a ostatnim gościem ostatniego w styczniu tego roku wydania "Magazynu" był dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni – Igor Michalski. Tym spotkaniem rozpoczęliśmy i nasze obchodu okrągłych urodzin jednej z największych polskich muzycznych scen.
P.S.
Rozmawiając o Teatrotece, nie zapomnieliśmy o Teatrze TVP. Zapowiadaliśmy przed dwoma tygodniami premierę "Biesiady u hrabiny Kotłubaj" – adaptacji opowiadania Witolda Gombrowicza, tym razem z dużym zaciekawieniem czekamy na poniedziałkową premierę "Mocka" wg Marka Krajewskiego w reżyserii… Łukasza Palkowskiego (laureat Grand Prix za "Bogów", na wspomnianym Festiwalu w Gdyni w 2014 roku), Przedpremierowy pokaz odbył się we Wrocławiu w ubiegłym tygodniu. Spektakl realizowany był w Hali Stulecia, gdzie toczy się zasadnicza część akcji powieści Marka Krajewskiego (2016). Tym tomem autor cyklu powraca do czasu młodości Eberharda Mocka (1914). W roli tytułowej wystąpi Szymon Warszawski, a obok niego m.in. młodzi aktorzy: Agnieszka Żulewska, Dobromir Dymecki, Bartosz Bielenia.
I jak nie zajmować się teatrem polskim?
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 28.01.2017
Godzina emisji: 21.07