Walka Unii Europejskiej z rosyjską propagandą
2018-01-25, 12:01 | aktualizacja 2018-01-25, 12:01
Oddziaływanie rosyjskiej propagandy na państwa UE oraz wywieranie wpływu na wybory w niektórych krajach poprzez dezinformację były przedmiotem środowej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Posłuchaj
Już w 2016 roku posłowie ostrzegali, że Kreml, po zajęciu Krymu i rozpoczęciu wojny hybrydowej w Donbasie, nasilił propagandę przeciwko Unii Europejskiej. W przyjętej wtedy rezolucji wskazano, że Rosja wykorzystuje think tanki, wielojęzyczne stacje telewizyjne, agencje informacyjne oraz trolling w internecie i mediach społecznościowych, by podważać europejskie wartości i dzielić Europę.
Jak podkreśliła w audycji "Euranet Plus - Unia pod lupą" korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka, wniosek z ostatniej debaty jest taki, że Unia Europejska musi zrobić więcej w walce z rosyjską propagandą.
Europosłanka Joanna Fotyga, autorka raportu ws. propagandy, zapytana, co się zmieniło od 2016 roku, odpowiedziała: "Pieniądze są nieco większe, postulaty są stałe, grupa [do walki z dezinformacją] jest ta sama, bardzo dobra, bardzo sprawna, ale to jest ciągle za mało, by przeciwdziałać wpływom rosyjskich". - Byłabym nieszczera, gdybym powiedziała, że nie ma postępu, bo postęp jest - zaznaczyła.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wypowiadają się także Dariusz Rosati i Jerzy Pomianowski. A jak z rosyjską propagandą radzi sobie NATO?
***
Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzą: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 24.01.2017
Godzina emisji: 7.43
kk