Wiele dróg Ukrainy do niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiele dróg Ukrainy do niepodległości
Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy odbyły się przy pomniku ku czci żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, 21.01.2018 na cmentarzu prawosławnym w Lublinie.Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Świętując polską setną rocznicę odzyskania niepodległości warto przypominać, jak podobne tendencje występowały w krajach naszych sąsiadów. 

Posłuchaj

Wiele dróg Ukrainy do niepodległości (Klub Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wyglądały okoliczności proklamowania przez Ukraińską Centralną Radę niepodległości Ukrainy, którego formalnym aktem był tzw. IV uniwersał ogłoszony 22 stycznia 1918 roku w Kijowie? Kim byli liderzy nowego państwa? Jakie opcje istniały wtedy w ukraińskim ruchu niepodległościowym? Jak te działania przyjmowali ówcześni Polacy? Co zostało z ukraińskiej tradycji niepodległościowej lat 1917-21?

– Pewnym ryzykiem byłoby mówienie o jakimś jednolitym procesie w skali całego terytorium Ukrainy, które należało do Imperium Rosyjskiego, bo to zupełnie inaczej wyglądało na Wołyniu, inaczej na terenie Podola i na terytoriach, które nigdy nie należały do Rzeczpospolitej – opowiada Łukasz Jasina z PISM.

Jakie procesy społeczne zachodziły na terenach obecnej Ukrainy w ciągu ostatnich stuleci? Co sprawiło, że te zróżnicowane pod wieloma względami obszary, finalnie stworzyły jeden byt państwowy? Na te pytania odpowiadali zaproszeni do studia Mirosław Szumiło i Łukasz Jasina, oraz, łączący się telefonicznie, Jan Pisuliński. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Mirosław Szumiło (historyk, IPN), Jan Pisuliński (historyk, badacz dziejów Ukrainy) i Łukasz Jasina (pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 25.01.2018
Godzina emisji: 21.08

ml/gs

Polecane