Jak przeciwdziałać przemocy z nienawiści?
2018-01-24, 20:01 | aktualizacja 2018-01-24, 20:01
W połowie stycznia trzech mężczyzn napadło na stojącego na przystanku w centrum Wrocławia studenta z Indii. Grozili mu wrzuceniem do tunelu dla samochodów. W jego obronie stanął Polak, który został poturbowany i trafił do szpitala.
Posłuchaj
Ten brutalny atak był impulsem do podpisania, omawianego już od ubiegłego roku, porozumienia miedzy miastem a Okręgową Radą Adwokacką. Poszkodowani w wyniku przestępstw na tle rasowym i narodowościowym dostaną bezpłatną pomoc prawną. Uruchomiono też infolinię dla poszkodowanych. Policja podkreśla, że tylko dzięki szybkiej reakcji świadków i powiadomieniu służb, napastnicy zostali złapani.
Stowarzyszenie Nomada z Wrocławia, które od 7 lat monitoruje tego rodzaju przestępstwa i pomaga poszkodowanym twierdzi, że wiele aktów przemocy nie zostaje zgłaszanych, bo ich ofiary często nie chcą wielokrotnie wracać do traumy, którą przeżyły. Również trzech studentów jednej z wrocławskich uczelni nie zgłosiło napaści, w wyniku której zostali pobici, kiedy wracali z imprezy sylwestrowej.
Jak skutecznie przeciwdziałać przemocy z nienawiści? Przemoc wobec cudzoziemców to jeszcze pojedyncze incydenty czy już zjawisko? Zapraszamy do wysłuchania reportażu.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Z nienawiści"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 18.16
ag