Leszek Nowak. Wspominamy twórcę poznańskiej szkoły metodologicznej
Uczony, krytyk marksizmu, wreszcie opozycjonista. Wskazał na to, co w idei leżącej u podstaw ustroju PRL było niekonsekwentne, co nie wytrzymało próby naukowej analizy.
Filozof Leszek Nowak
Foto: By Krystyna Gulczyńska (Czas Kultury, nr styczeń-luty 1992r.) [Public domain], via Wikimedia Commons
Leszek Nowak był poznańskim filozofem, który napisał 25 książek i był autorem ponad 300 artykułów naukowych. Wraz z Jerzym Kmitą i Jerzym Topolskim stworzył tzw. Poznańską Szkołę Metodologiczną. Goście Mirosława Biełaszki wspominali wybitnego humanistę.
– Leszek Nowak był zbyt oryginalny. To powodowało, że elity intelektualne nie przyjmowały go do siebie. Profesor był popularny wśród ludu, a przede wszystkim młodzieży – mówił Krzysztof Brzechczyn, uczeń Leszka Nowaka.
Humanista pisał na łamach "Solidarności", prowadził wykłady dla opozycjonistów. Leszek Nowak potrafił w łatwy sposób dotrzeć do słuchaczy, a przede wszystkim do ludzi młodych. Jak wyglądały jego publikacje i o czym mówił podczas swoich wystąpień? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Krzysztof Brzechczyn (uczeń Leszka Nowaka, UAM w Poznaniu, Oddział IPN w Poznaniu), dr Przemysław Zwiernik (Oddział IPN w Poznaniu)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 23.09
kw/mk