Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawiający mszę świętą,Foto: Andrzej Iwański, źr. Cyfrowe Archiwum Pamiątek, Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0

Był kapelanem warszawskiej Solidarności, upominał się o podstawowe prawa i wolności. Beatyfikowany został w roku 2010, obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Posłuchaj

Życie i męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W czasach PRL postać ks. Jerzego Popiełuszki przyciągała do warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki tłumy wiernych. Odprawiane przez niego msze za ojczyznę zostały nazwane przez ówczesne władze "seansami nienawiści" i były krytykowane, jako "godzące w ustrój socjalistyczny" wiece polityczne. Ks. Popiełuszko był istotnym dla środowiska "Solidarności" duszpasterzem, ale to jego męczeńska śmierć w 1984 roku uczyniła z niego symbol – równie potrzebny opozycji, co niekorzystny dla rządzących.


shutterstock_220563070 ksiadz 1200.jpg
Kim był ksiądz Edmund Friszke?

– Każdy człowiek rodzi się z niezapisaną kartą w umyśle. My, filozofowie, mówimy na to "byt dynamiczny", czyli taki, który przez całe życie się rozwija, pod wpływem otoczenia, innych ludzi. O takim przypadku możemy mówić, gdy chodzi o ks. Jerzego Popiełuszkę. Bo oto chorowity, niczym nie niewyróżniający chłopak spełnił Boży plan. Podjął palmę męczeństwa, choć o nią nie zabiegał – mówi ks. Jan Sochoń.

Co ukształtowało charakter ks. Popiełuszki? Jak wpłynęła na niego rodzina i miejsce, z którego pochodził? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: ks. prof. Jan Sochoń
(teolog, filozof, ksiądz rzymskokatolicki)
Data emisji:
11.01.2018
Godzina emisji:
 23.07

ml/mk

Polecane