Choroby psychogenne – epidemia XXI wieku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Choroby psychogenne – epidemia XXI wieku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

– Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że pierwszoplanowe problemy, jakimi są dzisiaj choroby układu krążenia czy choroby nowotworowe, będą już niebawem na drugim planie, po szeroko pojętej problematyce zdrowia psychicznego – mówi w Trójce prof. Bohdan Wasilewski, psychiatra i psychoterapeuta.

Posłuchaj

Choroby psychogenne – epidemia XXI wieku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Klub Trójki" mówimy o chorobach, których źródła należy szukać w naszej psychice. Ich przyczyny nie są organiczne, ale ból, który odczuwają osoby chore, jest całkowicie realny.

Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii problem może dotyczyć aż 30% pacjentów zgłaszających się do internistów. Tymczasem chorzy traktowani są często jak "wariaci" i "symulanci". 

– W chorobach psychosomatycznych nic nie jest tak jasne i oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – mówi na naszej antenie dr Ewa Kiliszek z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. I choć choroby te pozostają długo niediagnozowane i nieleczone, dotyczą coraz większej liczby osób. – W tej chwili trwa era problemów z zakresu psychiki – stwierdza prof. Wasilewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście Dariusza Bugalskiego naświetlają problem chorób psychogennych, mówią o realnej skali zjawiska i realiach życia z chorobą.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Ewa Kiliszek (psycholog z Instytutu Profilkatyki Społecznej i Resocjalizacji UW), prof. Bohdan Wasilewski (psychiatra i psychoterapeuta, dyrektor naczelny Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie)
Data emisji: 8.01.2018
Godzina emisji: 21.07

iwo

Polecane