Kim był ksiądz Edmund Friszke?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim był ksiądz Edmund Friszke?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/alphaspirit

Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.

Posłuchaj

Kim był ksiądz Edmund Friszke? (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Przed 1939 rokiem ojciec uczestniczył w organizowaniu zbiórek na fundusz obronny. Jego zaangażowanie patriotyczne było głębokie, co wywoływało napięcia i donosy do Berlina. Ojciec został aresztowany jak tylko Niemcy wkroczyli do Polski. Było to pod koniec września – wspomina prof. Andrzej Friszke, syn księdza Edmunda. 

Zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu bohater audycji mocno angażował się w sprawy ewangelickie na terenie Polski – najpierw w Radomiu, a później na Pojezierzu Mazurskim. W swoim życiu napotkał wiele przeciwności losu, z którymi zawsze starał się walczyć.

O tym, jak wyglądała jego działalność i co działo się na mazurskich terenach, dowiedzieć się można, słuchając dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Andrzej Friszke
, prof. Grzegorz Jasiński
Data emisji:
 4.01.2018
Godzina emisji:
 23.09

kw/mk

Polecane