Kim był ksiądz Edmund Friszke?
2018-01-05, 11:01 | aktualizacja 2018-01-08, 16:01
Aresztowany przez hitlerowców za działalność propolską, osadzony w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau. Po zakończonej wojnie dbał o zachowanie stanu posiadania olsztyńskiej diecezji luterańskiej. O życiu Edmunda Friszke w rozmowie z Mirosławem Biełaszko opowiada syn polskiego ewangelika.
Posłuchaj
– Przed 1939 rokiem ojciec uczestniczył w organizowaniu zbiórek na fundusz obronny. Jego zaangażowanie patriotyczne było głębokie, co wywoływało napięcia i donosy do Berlina. Ojciec został aresztowany jak tylko Niemcy wkroczyli do Polski. Było to pod koniec września – wspomina prof. Andrzej Friszke, syn księdza Edmunda.
Zarówno przed II wojną światową, jak i po jej zakończeniu bohater audycji mocno angażował się w sprawy ewangelickie na terenie Polski – najpierw w Radomiu, a później na Pojezierzu Mazurskim. W swoim życiu napotkał wiele przeciwności losu, z którymi zawsze starał się walczyć.
O tym, jak wyglądała jego działalność i co działo się na mazurskich terenach, dowiedzieć się można, słuchając dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Jasiński
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 23.09
kw/mk