Czy protest lekarzy spowoduje paraliż służby zdrowia? Minister chce negocjować
2018-01-03, 19:01 | aktualizacja 2018-01-07, 18:01
Konstanty Radziwiłł zapowiedział podczas nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia negocjacje z protestującymi lekarzami, którzy nie chcą pracować powyżej 48 godzin tygodniowo.
Posłuchaj
W środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił członkom komisji sejmowej informacje o skali i skutkach protestu lekarzy. Posiedzenie komisji trwało pięć godzin. Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia zaapelowali "o zaprzestanie protestu polegającego na wypowiadaniu klauzuli opt-out".
– Skala niepokojów, która była przedstawiana na Komisji Zdrowia, jest naprawdę przejaskrawiona. My przedstawiliśmy konkretne liczby. Rzeczywiście, sytuacja w Polsce jest trudna, ale nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pacjentów – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko. – Mamy dane od wojewodów, a oni mają je z kolei od dyrektorów poszczególnych placówek. To są rzetelne informacje, które pojawiają się też na stronach porozumienia rezydentów – dodała Szczurek-Żelazko. Wiceminister zdrowia przypomniała również, że decyzją ministra Konsantego Radziwiłła, podniesiono płace w służbie zdrowia. – Lekarze otrzymali podwyżki od 500 zł do 1500 zł brutto – mówiła.
Tymczasem Beata Małecka-Libera zauważyła, że problem klauzul opt-out sygnalizowany jest zarówno przez lekarzy jak i lekarzy rezydentów już od półtora roku. – Problem ten nie został rozwiązany. Nie ma dialogu i nie ma propozycji ze strony ministra zdrowia, który utracił już wiarygodność – mówiła była wiceminister zdrowia z PO i dodała, że z klauzuli opt-out zrezygnowało już blisko 5 tys. lekarzy. – Ta klauzula była podpisywana przez lekarzy dobrowolnie i wydłużała im czas pracy. Lekarze są przemęczeni, nie chcą już dalej pracować w ten sposób, dlatego z niej rezygnują – mówiła. Jak tłumaczyła, według danych lekarzy, problem ten dotknął już ok. 150 szpitali w całej Polsce, więc – zdaniem byłej wiceminister zdrowia – przeczy to słowom ministra zdrowia, który mówił, że dotyczy on niewielkiej liczby szpitali.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Józefa Szczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia, PiS), Beata Małecka-Libera (była wiceminister zdrowia PO)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 17.45
dad/mk