Jubileusz legnickiego teatru

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jubileusz legnickiego teatru
Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru, opowiada o jego powojennej historiiFoto: Karol Budrewicz

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy obchodzi w swoje 40-lecie, precyzyjnie – to jubileusz "polskiej sceny dramatycznej" w mieście.

Posłuchaj

Jubileusz legnickiego teatru (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rok 2017 jest także rokiem 175-lecia istnienia budynku teatralnego w mieście. Od 23 lat tę scenę prowadzi reżyser, społecznik, człowiek radykalny – Jacek Głomb. Przed laty zorganizował Zjazd Legniczan, od początku prowadzi nierówną walkę z czasem i niesprzyjającymi okolicznościami niszczącymi miasto. Przegrał na Zakaczawiu, mimo że "Ballada o Zakaczawiu" była jednym z ważniejszych spektakli polskiego współczesnego teatru. Nie zdążył powstrzymać wyburzania starego centrum miasta, ale współtworzy jeden z najważniejszych teatrów w Polsce, niedawno jeszcze teatr stanowiący część dolnośląskiego "zagłębia teatralnego". "Zagłębie" zniknęło z naszej teatralnej mapy, ale "Modrzejewska" trwa!

W Legnicy jest radiowe studio prowadzone przez jedną osobę! I w nim spotykamy się w wieczór kulminacji wydarzeń jubileuszowych, po koncercie, mając za sobą premierę "Biesów" wg Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba. Dyrektor obchodzącego jubileusz teatru jest współgospodarzem tego wydania MBK.
 
Wydanie to otworzy tradycyjne spotkanie, towarzyszące premierze na Scenie Teatralnej Trójki, z twórcami zaprezentowanego słuchowiska. Naszymi pierwszymi gośćmi będą: autorka "Teatru wyobraźni" Izabela Żukowska oraz reżyser Janusz Kukuła, który, będąc dyrektorem Teatru Polskiego Radia, zamknie symbolicznie rok na STT.


Izabela Żukowska, Janusz Kukuła i Barbara Marcinik Izabela Żukowska, Janusz Kukuła i Barbara Marcinik


Zapraszamy!
 
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca

Audycję zrealizuje Andrzej Andrzejewski z owego legnickiego studia.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.11.2017
Godzina emisji: 21.10


Polecane