Czy Wielka Brytania potrzebuje rodziny królewskiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Wielka Brytania potrzebuje rodziny królewskiej?
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Przez niektórych uznawana za skarb narodowy, symbolicznie i gospodarczo. Nie brakuje jednak tych, którzy uważają, że jest źródłem marnotrawstwa pieniędzy i należałoby się jej pozbyć. Ostatnie badania wskazują, że to się nie opłaca. Brytyjska monarchia przynosi krajowi 1,5 miliarda funtów zysku rocznie.

Posłuchaj

Czy Wielka Brytania potrzebuje rodziny królewskiej? (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wielka Brytania świętuje 70. rocznicę ślubu królowej Elżbiety i księcia Filipa. Do zaślubin doszło dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przywódcy z całego świata, a na ulicach ówczesnych nowożeńców witały tłumy Brytyjczyków. 70 lat później, królowa i jej mąż świętowali swój jubileusz z dala od fleszy na prywatnym przyjęciu w pałacu Windsor.

Rodzina królewska to wielka "marka promocyjna" Wielkiej Brytanii. Mimo gigantycznych środków przeznaczanych na jej utrzymanie, należy zauważyć, że królewskie wsparcie dla rodzimych firm daje niezwykle dużo korzyści.

– Z jednej strony jest to bardzo dobre, bo przyciąga biznes i turystów na Wyspy. Dobrze jest pokazać komuś, kto przyjeżdża do Wielkiej Brytanii, że królowa akurat jest w pałacu Buckingham. Opinia publiczna na całym świecie śledzi z uwagą wszystko to, co rodzina królewska robi. Z drugiej strony, może lepiej by było, gdyby pieniądze na utrzymanie dworu zostały przeznaczone na jakiś inny cel – mówi gość audycji, Antoni Bohdanowicz. 

Czy po śmierci Elżbiety II osłabi się ranga monarchii brytyjskiej? Jak na pozycję dworu wpłynie Brexit? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość
: Antoni Bohdanowicz (dziennikarz)
Data emisji: 21.11.2017
Godzina emisji: 16.46

ml/mk

Polecane