Aborcja eugeniczna. Co dalej z wnioskiem posłów do TK?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aborcja eugeniczna. Co dalej z wnioskiem posłów do TK?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rainer_Maiores/Pixabay.com

– Tak zwana przełsanka eugeniczna jest niekonstytucyjna – stwierdził na antenie Trójki poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Alicja Chbicka z PO podkreśliła, że kompromis wypracowany w tej sprawie powinien być utrzmany. 

Posłuchaj

Bartłomiej Wróblewski (PiS) i Alicja Chybicka (PO) o aborcji eugenicznej (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek grupy posłów o uznanie tak zwanej przesłanki eugenicznej za niekonstytucyjną. Umożliwia ona wykonanie legalnej aborcji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. 

Poseł Bartłomiej Wróblewski, który jest inicjatorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, podkreśla, że artykuł ten łamie kilka przepisów ustawy zasadniczej. – Najczęstszą przyczyną przerywania ciąży w Polsce jest właśnie choroba dziecka. Problem polega na tym, że bardzo często chodzi o dzieci np. z zespołem Downa, którym odbiera się konstytucyjną gwarancję do życia. Pytanie, czy jest to zgodne z polską konstytucją. Ja nie mam wątpliwości, że nie jest. Nie zmienia to jednak faktu, że państwo i parlament powinny robić więcej dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

– Należę do konserwatystów i walczę o życie każdej istoty. Platforma Obywatelska, której posłem jestem, stoi na stanowisku, że trzeba utrzymać wypracowany przez lata kompromis i nie należy toczyć tych dyskusji. Jako lekarz uważam, że lepiej byłoby zająć tymi dziećmi, które są chore i są już na tym świecie, bo ich sytuacja nie wygląda dobrze. Walka o życie takich dzieci powinna być absolutnym priorytetem państwa – stwierdziła Alicja Chybicka z Platformy Obywatelskiej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski 
Goście: Alicja Chybicka (PO), Bartłomiej Wróblewski (PiS)
Data emisji: 03.11.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/iwo

Polecane