Conrad: lekcja tłumaczenia – lekcja czytania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Conrad: lekcja tłumaczenia – lekcja czytania
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha ConradaFoto: polona.pl/domena publiczna

Trzecie spotkanie z cyklu "Conrad, pseudonim – Joseph Conrad".

Posłuchaj

Conrad: lekcja tłumaczenia – lekcja czytania (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Bondowsko" brzmiące hasło rocznicowego kącika może wydawać się trochę dziwne, ekscentryczne, ale też cały nasz cykl jest nietypowy: artystyczno-publicystyczny. Nie pytamy też, "co autor miał na myśli", pisząc swoją prozę, w każdym razie nie odkrywamy przesłania, jakie wpisał w swoje opowieści Józef Konrad Korzeniowski. Pytamy nade wszystko o "Conrada współczesnego", to znaczy, w jakim stopniu powstałe 100 lat temu powieści mogą komentować świat i w jakim stopniu można je adaptować poprzez przekłady, nie tylko w sensie dosłownym, ale także na język obrazów np. filmu czy teatru.

Próbujemy też rozmaitych porównań. W 1. odcinku cyklu zestawialiśmy "Jądro ciemności" w tłumaczeniu Magdy Heydel ze spolszczeniem Jacka Dukaja. W 2. odcinku przyglądaliśmy się i eksperymentalnie czytaliśmy fragmenty komiksu i powieści graficznej na podstawie "Jądra ciemności" oraz różnych dokumentów.

W tym wydaniu MBK, nadawanym podczas trwania Targów Książki w Krakowie oraz Festiwalu Conrada, porównamy dwa tłumaczenia "Tajnego agenta". W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy lekturę tej powieści Conrada w dawnym przekładzie Agnieszki Glinczanki. Na Festiwalu natomiast publiczność miała szansę zapoznać się z fragmentami najświeższego tłumaczenia tego "kryminału", gościem Festiwalu był bowiem pisarz, krytyk, tłumacz – Maciej Świerkocki, autor tego przekładu. I my zaprosiliśmy pana Macieja Świerkockiego do tego wydania Magazynu. Połączyliśmy się z Radiem Łódź i nie widząc się nawzajem próbowaliśmy dokonać owego zestawienia. Towarzyszył nam nasz "głos Conrada", czyli Andrzej Mastalerz. W Krakowie – tym razem – mieliśmy okazję spotkać się osobiście z badaczką literatury, autorką przekładów z języka angielskiego – Magdą Heydel, którą poprosiliśmy o pomoc w czytaniu Conrada. Zarówno na Targach, jak i na Festiwalu Conrada, był obecny także Jacek Dukaj i do jego "Serca ciemności" będziemy mieli jeszcze szansę powrócić. 

Udało nam się także podsumować 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które – podobnie jak 9. Conrad Festival – właśnie kończą się.

Wydanie wszak rozpoczęliśmy, zapraszając na spotkanie z twórcą premiery w Teatrzyku Zielone Oko – autorem, reżyserem oraz aktorem – Marcinem Trońskim. Będzie on naszym gościem tuż po prezentacji swojego słuchowiska na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej (patrz: strona Sceny teatralnej Trójki).

Marcin Troński Marcin


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.10.2017
Godzina emisji: 21.09

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Polecane