Halo, Kluż-Napoka, jak mnie słyszysz? – Trójka nadaje z rumuńskiego Siedmiogrodu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Halo, Kluż-Napoka, jak mnie słyszysz? – Trójka nadaje z rumuńskiego Siedmiogrodu
Trójka zaprasza do podróży do rumuńskiego SiedmiogroduFoto: PR

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej jesienią 2016 r. rozpoczęli cykl "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw.

Posłuchaj

Odkrywanie Transylwanii i dwumilionowy podróżujący w Kluż-Napoka (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Kolejnym miejscem na mapie reporterskich podróży Programu 3 Polskiego Radia jest Kluż-Napoka. Relacje z tego rumuńskiego miasta przekazuje słuchaczom Trójki Łukasz Walewski.

Kluż-Napoka – dziś stolica historyczno-geograficznej krainy Siedmiogród, a od samego początku ważny ośrodek administracyjny i handlowy – doświadczyła wszystkich pozytywnych i negatywnych skutków burzliwych zdarzeń, które przetoczyły się przez to miasto i całą dzisiejszą Rumunię.

Miasto ma antyczny rodowód. Gdy cesarstwo rzymskie podbiło Dację na początku II wieku n.e., cesarz Trajan założył tu obóz legionu o nazwie Napoca. Prawdopodobnie podczas panowania Marka Aureliusza (161180 n.e.) miasto osiągnęło status kolonii. Napoka została stolicą prowincji Porolissensis i siedzibą prokuratora, ale później, podczas wędrówek ludów, została zdobyta i zniszczona.

Na przełomie V i VI wieku Siedmiogród zamieszkiwali Gepidowie. W późniejszych czasach kraina ta przechodziła z rąk do rąk – przybywali tutaj i zajmowali ten teren Awarowie, Słowianie, Protobułgarzy, a od IX wieku Bułgarzy. Węgrzy podporządkowali sobie Siedmiogród w następnym stuleciu i na początku wieku XI. W ten sposób stał się on częścią królestwa węgierskiego. W 1272 roku król Stefan V zachęcił Niemców do osiedlania się w pobliżu miasta Napoka. Miejsce to otrzymało niemiecką nazwę Klausenburg. Stąd rumuńska nazwa Cluj, czyli Kluż. W XIX wieku miasto stało się częścią Rumunii, która powstała w efekcie zjednoczenia Hospodarstwa Wołoskiego i Mołdawskiego po wojnie rosyjsko-tureckiej (1877–1878) i w 1881 roku została ogłoszona królestwem.

O burzliwej historii, głównie w kontekście zamieszkującej Kluż-Napokę mniejszości niemieckiej i węgierskiej, a także o współczesności tego uniwersyteckiego miasta opowiada słuchaczom Trójki. – Wyjątkowy język, piękna przyroda, wspaniała kuchnia i barwna historia – oto Siedmiogród, czyli ojczyzna Vlada Palownika zwanego Drakulą – mówi reporter Programu 3 Polskiego Radia. – Zaglądamy do niezwykłego miasteczka Alba Iulia z twierdzą w kształcie gwiazdy. Zwiedzamy też winnice i kopalnię soli Salina Turda, czyli miejscową Wieliczkę – dodaje Łukasz Walewski.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Astanę i Odessę.


Polecane