"Książę i dybuk" – portret polskiego króla kinematografii
2017-09-13, 14:09 | aktualizacja 2017-09-13, 16:09
"Książę i dybuk" to dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, jednego z najbardziej fascynujących polskich reżyserów. Produkcja otrzymała pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Posłuchaj
Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego poświęcony jest życiu i twórczości Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.
W audycji "Do południa" dziennikarka Trójki Katarzyna Borowiecka podejmuje temat dorobku artysty. – Można powiedzieć, że był on filmowym królem przedwojennej Polski – mówi.
Gość audycji, Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, zaznacza, że Waszyński był niesamowicie płodnym reżyserem i "w swoim najlepszym okresie zrealizował aż 10 filmów w ciągu jednego sezonu". – Jest on oceniany przez historyków jako reżyser, który robił kino nie najlepsze i pod publikę. Ja osobiście nie widzę w tym nic złego. (…) To właśnie jego filmy są dzisiaj najbardziej popularne i rozpoznawalne – podkreśla ekspert.
Słuchając audycji, poznajemy historię filmu kręconego bez scenariusza, dowiadujemy się, jaką produkcją Waszyński zasłynął na arenie międzynarodowej i co wspólnego ma z Marlene Dietrich.
***
Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Pieńkowski (filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego)
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 10.24
iwo/ab