Stocznia Gdańska. Metamorfozy kolebki Solidarności
2017-08-03, 12:08 | aktualizacja 2017-08-03, 15:08
14 sierpnia 1980 roku we wczesnych godzinach porannych… Kto nie uzupełniłby bezbłędnie tak rozpoczętego zdania?
Posłuchaj
Przypomnieniem kartki z "Sierpniowego" kalendarza otworzyliśmy to wydanie "Klubu Trójki" - wydanie, którego bohaterką była Stocznia Gdańska.
Kilka dni temu spotkali się tam reprezentanci trzech pokoleń: pani Helena Dmochowska - emerytowana pracowniczka SG, Magdalena Staręga z Działu Dziedzictwa Kulturowego Europejskiego Centrum Solidarności i Michał Szlaga - fotograf, rejestrujący znikanie Stoczni Gdańskiej (trzydziestoparolatkowie) oraz ja - autorka tego wydania "Klubu Trójki" (pokolenie pomiędzy).
Od lat "pielgrzymuję" w sierpniu do "Kolebki Solidarności" i obserwuję jej metamorfozy. W 37 lat po wybuchu strajku pytałem o ów symbol ruchu wolnościowego (choć nie nadużywany słowa Solidarność podczas naszej rozmowy): w jakim stopniu on przemawia dzisiaj, co Stocznia "mówi" tym, którzy pamiętają ją z tamtych czasów i tym, którzy znają je tylko z opowieści? Nasi goście nie są wszak "niezaangażowani", cała trójka związana jest zawodowo z tym miejscem i ten fakt wpływa na atmosferę naszego spotkania, podobnie jak to, że toczy się ono w miejscu akcji.
Dzisiaj Stocznia nie przypomina tamtego gigantycznego zakładu produkującego statki. Dla nas ważne są te nieliczne ślady przeszłości i choć Stocznia zakorzeniona jest w XIX wieku, jak się przekonaliśmy, historia tego miejsca sięga średniowiecza. I jest, zapewniam, pasjonująca.
Zapraszam do wysłuchania nagrania, a Instytutowi Kultury Miejskiej w Gdańsku, szczególnie Barbarze Sroce, dziękuję za pomoc w przygotowaniu tego wydania audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 2.08.2017
Godzina emisji: 21.09
ml/czaj