Co zdecydowało o sukcesie "Gry o tron"?
2017-07-21, 23:07 | aktualizacja 2017-07-22, 11:07
Lalki, marionetki i ci, którzy pociągają za sznurki... W tym odcinku "ABC popkultury" mówiliśmy również mówić o animacji i fenomenie "Gry o tron".
Posłuchaj
Fenomen serialu "Gra o tron" i sagi "Pieśni lodu i ognia" amerykańskiego pisarza George'a R.R. Martina rozpoczął się od publikacji pierwszego tomu serii w 1996 roku. Polskie tłumaczenie ukazało się dwa lata później, gdy świat już szalał na punkcie bohaterów "Gry o tron". Pomimo rozczarowań widzów i czytelników (ginie jedna z ich ulubionych postaci), nie sposób rozstać się z tą wciągającą historią.
- Od pewnego momentu jest to opowieść bardziej o świecie niż o bohaterach. Mam teorię, zgodnie z którą Martin - tworząc pierwszy tom i planując to początkowo jako trylogię - z góry zaplanował zakończenie. Autor stwierdził jednak, że tą samą historię może opowiedzieć dużo dłuższą drogą i że nie zarzyna się kury znoszącej złote jajka, więc zaczął ten świat rozbudowywać i wprowadzać wątki poboczne - opowiada Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny "Nowej Fantastyki".
Kto będzie grał pierwsze skrzypce i będzie miał do odegrania najważniejsze role? Zapraszamy do słuchania.
Jak zdradza gość Trójki, to nie saga "Pieśni lodu i ognia" jest ukochanym dzieckiem Martina. O tym więcej w nagraniu audycji.
Dziś mogłoby się to wydawać fanom serii niemożliwe, ale początkowo HBO niechętnie patrzyło na pomysł realizacji serialu, który ostatecznie, ku zadziwieniu twórców, przyniósł miliardowe zyski.
- Trudno było przewidzieć, jak się to wszystko rozwinie, bo jednak fantasy nie było kojarzone tak powszechnie z ambitną rozrywką dla dorosłych. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie ten rynek wygląda zupełnie inaczej niż u nas, była traktowana z pewnym lekceważeniem, ale jednak udało jej się przebić. Jak mi się wydaje, przetarła drogę masie innych ciekawych projektów - opowiada Jerzy Rzymowski.
Jakie są największe zalety serii? Co stanowi o jej wyjątkowości i sukcesie? Czy siódmy sezon serialu nie przestaje być wciągający?
Animacja poklatkowa, lalki i współpraca z Timem Burtonem to tylko niektóre z tematów poruszonych w rozmowie z Mike'em Johnsonem. Zapraszamy do słuchania!
I tym razem nie mogło zabraknąć zaproszenia do teatru. O tym w nagraniu audycji mówi Jan Niebudek.
***
Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"), Mike Johnson (nominowany do Oscara reżyser i twórca animacji)
Data emisji: 21.07.2017
Godzina emisji: 15.08
sm/czaj